Przewodniczący KEP z wizytą u brytyjskiej Polonii

"Wizyta była wyrazem wsparcia ze strony Kościoła w Polsce i episkopatu dla brytyjskiej Polonii, która wspaniale dba o tożsamość polską i religijną" - powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI po powrocie z Wielkiej Brytanii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w dniach 17-19 czerwca przebywał w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii w Laxton Hall koło Londynu. Przewodniczył m.in. Mszy św. i procesji Bożego Ciała.

W sobotę 17 czerwca abp Gądecki uczestniczył w „Wesołym Dniu Dziecka” zorganizowanym w Laxton Hall przez PMK pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej dla uczniów Polskich Szkół Sobotnich z całej Anglii oraz ich rodziców. Uczestniczyło w nim 5 tys. osób w większości młode małżeństwa z dziećmi. Dzień upłynął na zabawach, grach i konkursach.

"Wizyta była wyrazem wsparcia ze strony polskiego Kościoła, episkopatu dla brytyjskiej Polonii. Cieszymy się, że Polacy dbają o swoją tożsamość w wielojęzycznym i wielokulturowym kraju. Nie do przecenienie jest praca na tym polu sobotnich szkół i wielkie zaangażowanie ludzi w duszpasterstwo polonijne. Wyraźnie widać jak bardzo zależy rodzicom na tym by ich dzieci znały obok angielskiego znały także język polski oraz polską kulturę i tradycję. Wspaniale dbają o tożsamość polską i religijną" - powiedział abp Gądecki.

Podczas spotkania rektor PMK ks. prałat Stefan Wylężek zauważył, że do niedawna prymat w dzietności przypadał kobietom pakistańskim, to teraz przejęły go Polki. "Zobaczyłem to na własne oczy. Prawie każde małżeństwo otoczone było kilkorgiem dziećmi. Dużo jest też małżeństw mieszanych" - powiedział metropolita poznański.

Nawiązując do bieżącej sytuacji w Wielkiej Brytanii abp Gadecki zwrócił uwagę, że źródłem dużego niepokoju wśród brytyjskiej Polonii jest "Brexit", proces opuszczania Wielkiej Brytanii struktur Unii Europejskiej.

"Polonia boi się prawnych konsekwencji opuszczenia UE. Polskie służby dyplomatyczne w Wielkiej Brytanii na bieżąco muszą wyjaśniać, jakie skutki dla Polonii przyniesie Brexit. Polacy boją się m.in. utraty przywilejów socjalnych. Niektórzy myślą już poważnie o powrocie do Polski. Trzeba zauważyć, że wielu Polaków osiągnęło już wysoki status społeczny" - powiedział abp Gądecki.

W niedzielę metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. i procesji Bożego Ciała. W homilii abp Gądecki skomentował hymn św. Tomasza z Akwinu "O Sacrum Convivium".

Z kolei w poniedziałek, 19 września abp Gądecki odprawił Mszę św. z kapłanami z PMK i wygłosił konferencję. Przewodniczący KEP rozmawiał również z księżmi na temat duszpasterstwa emigracyjnego.

Właścicielem dużej posiadłości Laxton Hall w Northamptonshire od lat 70. jest Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii. Mieści się tam Dom Spokojnej Starości dla polskich emerytów. W ośrodku pracują zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi z Włocławka. Ośrodek posiada łąki na boiska sportowe i rozległy parking. W budynku znajdują się pomieszczenia na zajęcia teatralne, muzyczne i kucharskie, a także ogromny hangar, gdzie odbywają się zajęcia artystyczne. Ponadto są dwie kawiarnie i miejsce do grillowania.

Polska Misja Katolicka jest instytucją koordynującą duszpasterstwo dla Polaków mieszkających na terenie Anglii i Walii. Obecnie pracuje w niej 117 księży w 90 parafiach, które mają filie, co w sumie daje aż 217 punktów duszpasterskich. Historia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii zaczęła się w 1853 r., gdy ks. Eryk Podolski zaczął odprawiać dla Polaków nabożeństwa w kaplicy przy Sutton Street w dzielnicy Soho w Londynie.

tom (KAI) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama