Papież Franciszek wystosował przesłanie do uczestników obradującej w Rzymie 40. konferencji mającej tam swoją siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Papież Franciszek wskazuje, że „wojny, terroryzm i przymusowe wędrówki ludów, które coraz bardziej uniemożliwiają bądź przynajmniej uwarunkowują międzynarodową współpracę, nie są czymś nieuniknionym, ile raczej rezultatem określonych wyborów”.
Chodzi o mechanizm złożony, który dotyka przede wszystkim najsłabszych, dodaje papież, czyli tych, którzy nie tylko wykluczeni są z procesu produkcyjnego, ale częstokroć zmuszani są do opuszczenia swojej ziemi w poszukiwaniu schronienia i nadziei na przyszłość. Ma na to również wpływ, podkreśla Franciszek, malejąca stale pomoc dla krajów ubogich.
„Musimy sobie uświadomić, że w tych przypadkach wolności wyboru każdego musi towarzyszyć solidarność z wszystkimi ze względu na ich potrzeby, realizując w ten sposób w dobrej wierze podjęte czy zapowiedziane zobowiązania. W związku z tym, także po to, aby zachęcić rządy, chciałbym przyłączyć się wnosząc mój wkład do programu FAO związanego z dostarczeniem nasion rodzinom wieśniaków żyjących na obszarach, gdzie do skutków suszy dołączyły się skutki konfliktów. Gest ten jest częścią pracy, jaką Kościół prowadzi zgodnie ze swym powołaniem, ażeby stać u bogu ubogich tej ziemi i czynnie towarzyszyć działaniom wszystkich dla ich dobra” - pisze papież Franciszek. Wymaga tego, podkreśla, Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030, gdy mówi o bezpieczeństwie żywnościowym, jako celu, którego nie można zaniedbać.
„Tylko wysiłek polegający na autentycznej solidarności umożliwi wyeliminowanie liczby osób niedożywionych i pozbawionych środków do życia” - stwierdza papież w swoim przesłaniu. Przypomina, że zadanie to stoi przed wszystkimi instytucjami wspólnoty międzynarodowej, a Kościół czuje się zaangażowany w jego realizację „w pierwszym szeregu”.
Biorący udział w konferencji FAO w charakterze jego wysłannika sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, zapowiedział, że Franciszek odwiedzi jej siedzibę 16 października tego roku, z okazji Światowego Dnia Żywności, obchodzonego w tym roku pod hasłem zmiany przyszłości migracji.
sal (KAI Rzym) / Rzym