Bp Przybylski: nauczanie bp. Zdzisława Golińskiego brzmi dziś proroczo

Bp Goliński bronił bezwzględnej wartości prawdy. Ten głos brzmi dziś proroczo – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski na Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji 54. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 6 lipca wieczorem przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji 54. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1951-1963.

- Bogu dzisiaj dziękujemy za dar bp. Zdzisława Golińskiego. Modląc się za pasterza wołamy o nowe powołania kapłańskie – mówił na początku Mszy św. bp Przybylski.

Msze św. z bp. Przybylskim koncelebrowali: ks. prał. Stanisław Gębka – administrator parafii archikatedralnej, ks. prał. Zdzisław Małecki, ks. Stanisław Pamuła i ks. Mariusz Bakalarz- wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. We Mszy św. wzięli udział m.in. rodzina bp. Zdzisława Golińskiego, klerycy Wyższego seminarium Duchownego w Częstochowie. Liturgię wzbogacił śpiew chóru „Basilica Cantans” archikatedry Świętej Rodziny, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.

W homilii bp Przybylski przypomniał słowa bp. Zdzisława Golińskiego z listu pasterskiego z racji ingresu do katedry częstochowskiej w 1951 r. : „Najbardziej zasłużony i pracowity człowiek umiera, a dobre dzieło trwa na wieki. Chociaż umiera biskup diecezja trwa, a mam nadzieję, że będzie nie tylko trwać, ale żyć” – pisał Goliński.

„Pasterz spełnia misję i odchodzi do Domu Ojca a Kościół trwa dalej. My też będziemy sądzeni przez Boga z naszej troski i odpowiedzialności za Kościół” – kontynuował bp Przybylski i dodał: „Wielkim znakiem naszej miłości do Kościoła jest pamięć o tych, którzy odeszli”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „bp Zdzisław Goliński był to człowiek, kapłan i biskup niezłomny” - Był niezłomny choć niesłychanie delikatny. Walczył argumentami i prawdą. Był niezłomny w walce o wartości – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Bp Przybylski przypomniał, że zawołanie biskupie Zdzisława Golińskiego „Crux victoria” (Krzyż zwycięstwem) zrodziło się bardzo wcześnie w jego życiu - W listopadzie 1939 r. został aresztowany przez Niemców na ulicy i osadzony w więzieniu na zamku lubelskim oraz został skazany na śmierć. To właśnie w więzieniu zawierzył swoje życie Maryi i złożył ślub, że jeśli ocaleje to pójdzie na pielgrzymkę na Jasną Górę i będzie do końca życia sługą Maryi. Nie mógł wtedy przypuszczać, że kiedyś zostanie biskupem częstochowskim i że dosłownie spełni złożony Maryi ślub – mówił bp Przybylski.

Biskup przypomniał również główne założenia programu duszpasterskiego bp. Golińskiego, a mianowicie: ożywienie życia parafialnego, solidne nauczanie wiary, formacja i integracja kapłanów oraz troska o powołania kapłańskie, a także troska o katedrę.

Bp Przybylski wskazał na konieczność powrotu do nauczania bp. Golińskiego - Jego nauczanie, w którym wskazywał na fundament Przykazań Bożych jest niezwykle aktualne. Trzeba dzisiaj wrócić do jego nauczania – mówił bp Przybylski i przypomniał słowa bp. Golińskiego, który nauczał: „Zachowaj Przykazania Boże. Tego Polsce i całemu światu najbardziej potrzeba”.

Bp Przybylski przypomniał, że drugi biskup częstochowski w swoim nauczaniu dużo miejsca poświęcił cnocie czystości, wartości prawdy w życiu człowieka, etosowi pracy ludzkiej i ewangelizacji środowisk zawodowych - Bp Goliński bronił bezwzględnej wartości prawdy. Ten głos brzmi dziś proroczo, gdy w naszych czasach mnoży się kłamstwo i tłumaczy się je użytecznością i poprawnością polityczną – podkreślił bp Przybylski.

„Niech w Częstochowie znajduje się nie tylko Jasna Góra, ale jaśni ludzie” – przypomniał bp Przybylski na zakończenie słowa bp. Golińskiego.

Po Mszy św. bp Przybylski i kapłani modlili się w krypcie biskupów częstochowskich w archikatedrze.

Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie koło Kraśnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. w Lublinie. Następnie studiował teologię moralną na KUL oraz na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Angelicum w Rzymie. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. W 1947 r. ks. prof. Zdzisław Goliński został mianowany biskupem-koadiutorem w Lublinie. Święcenia biskupie przyjął 3 sierpnia 1947 r. W latach 1951-63 był ordynariuszem częstochowskim. W herbie biskupim miał słowa „Crux Victoria” (Krzyż Zwycięstwem).

W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Nie zdołał zapobiec zamknięciu przez władze tygodnika katolickiego "Niedziela" w 1953 r. Pod jego przewodnictwem odbył się 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej. Od października do grudnia 1962 r. brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

W okresie swojej posługi bp Goliński poświęcił 28 kościołów, erygował 31 parafii i wyświęcił 280 kapłanów.

ks.mf / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama