Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje do Polaków o powstrzymanie się od spożywania w miesiącu sierpniu wszelkich napojów alkoholowych.
Naglącym zadaniem Apostolstwa Trzeźwości jest obecnie ochrona i umocnienie inicjatywy, jaką jest sierpień – miesiąc abstynencji.
Biskup Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, odpowiada na pytanie: dlaczego sierpień jest miesiącem abstynencji.
Od 1984 roku, gdy biskupi zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski po raz pierwszy wezwali naród do powstrzymania się od spożywania wszelkich napojów alkoholowych, to właśnie w sierpniu wiele osób rozpoczyna trzeźwe życie. Sierpień został wybrany jako miesiąc szczególnie poświęcony Maryi oraz miesiąc ważnych rocznic patriotycznych. Szczególnym znakiem skuteczności sierpnia była niechęć władz komunistycznych, które w tym czasie stosowały obniżkę cen alkoholu. Wiele się w Polsce zmieniło od tego czasu, ale niestety w kwestii spożycia alkoholu sytuacja ulega stopniowemu pogorszeniu.
Polska jest w grupie krajów o najwyższym spożyciu alkoholu na dorosłego mieszkańca. Sytuacja jest naprawdę alarmująca. Polacy piją coraz więcej, zaczynają coraz młodsi. Dlatego należy wzmocnić przekaz, jaki płynie z Kościoła w sierpniu. Należy troską i wsparciem otoczyć środowiska, które w tym czasie podejmują cenne inicjatywy promujące życie w trzeźwości. Warto dążyć do jak największego rozpowszechnienia tej idei w mediach, które zazwyczaj pomijają tematy związane z troską o trzeźwość. Niestety, również niektóre media katolickie nie dostrzegają tego zagrożenia.
Potrzeba bardziej zdecydowanych działań wynika także z faktu coraz większej działalności promocyjnej browarów, które w sierpniu organizują wiele festynów i koncertów promujących szkodliwy model zabawy i wypoczynku z alkoholem.
Dar abstynencji podjęty z miłości może otworzyć nas wszystkich na Boga, który jest Miłością. Jest spełnieniem prośby Jana Pawła II wołającego o nową „wyobraźnię miłosierdzia”, która w tym wypadku chroni nie tylko ciało czy psychikę człowieka, ale zwłaszcza życie duchowe osób tracących wolność na rzecz chwilowego przeżywania przyjemności.
To działanie jest spełnianiem jednego z ważnych Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego. Gdy modlimy się o dar beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego pamiętajmy, że jedną z największych jego trosk było zapewnienie Polakom życia w trzeźwości. Niech liczny zastęp wielkich Polaków, orędowników postawy pełnej wolności Dzieci Bożych w Ojczyźnie, wspiera nas wszystkich w przeżywaniu sierpnia bez używania napojów alkoholowych i w postawie refleksji nad wszelkimi naszymi słabościami odbierającymi wolność i niszczącymi miłość.
Bp Tadeusz Bronakowski
Źródło: o. Oskar Puszkiewicz OFM, www.kongrestrzezwosci.pl