Abp Skworc o "Klątwie": apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc wydał komunikat w związku z planowanym pokazem spektaklu "Klątwa" w "Teatrze Rozrywki" w Chorzowie. Apeluje w nim do poszanowania ogólnie przyjętych norm oraz odwołania spektaklu.

- Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu - nawołuje abp Skworc wraz z duszpasterzami miasta Chorzów, w komunikacie w związku z planowanym pokazem spektaklu "Klątwa" w tamtejszym "Teatrze Rozrywki".

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, a także podpisani pod komunikatem duszpasterze z Chorzowa, wzywają wszystkich wiernych do "podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy”.

- Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego - do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji - czytamy w komunikacie.

Kapłani wraz z biskupem stwierdzają, że „ jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego - jesteśmy oburzeni i zasmuceni” w związku z planowanym przedstawieniem.

W komunikacie czytamy, że jesteśmy „świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli” oraz, że „ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia”.

Reżyserem spektaklu jest Oliver Frljić. Wcześniej został on wystawiony na deskach "Teatru Powszechnego" w Warszawie. Spektakl ukazuje m.in. pomnik Jana Pawła II, który zawisa na szubienicy oraz sceny odnoszące się do zachowań seksualnych oraz przemocy.

ks.sk / Chorzów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama