Kard. Rosa Chávez: musimy formować polityków

"Musimy w Salwadorze wzbudzić nowy styl uprawiania polityki”. - mówił nowy salwadorski kardynał Gregorio Rosa Chávez w wywiadzie dla włoskiego czasopisma Il Regno.

„Jako duszpasterze popełniliśmy wielki błąd, ograniczając się do przygotowania laikatu jedynie do działalności wewnątrzkościelnej." - podkreślił hierarcha.

Rozmowę przeprowadzono w kontekście mianowania go niedawno kardynałem – sprawy o tyle wyjątkowej, że dotyczącej biskupa pomocniczego, co miało miejsce po raz pierwszy w dziejach Kościoła.

Sam purpurat uznał swoją nominację za pokłosie działalności salwadorskiego męczennika bł. Oskara Arnulfo Romero, którego był współpracownikiem i przyjacielem. Dlatego większość wywiadu poświęcona była tej niezwykłej postaci, której życie i dzieło powinny i dzisiaj znajdować kontynuatorów. Kard. Rosa Chávez za taką kontynuację uznał społeczne zaangażowanie Kościoła w Salwadorze, by stworzyć nową jakość w życiu publicznym, zapobiegając ucieczce młodych ludzi na emigrację bądź w konsumpcyjny styl życia.

„Mieliśmy przez 20 lat rządy skrajnej prawicy, której nie interesowały sprawy społeczne ani Romero – stwierdził salwadorski purpurat. – Potem była zmiana rządów i do władzy doszła lewica. Nastąpiła zmiana perspektywy, w ramach której podjęto kwestie podnoszone przez Romero, ale z licznymi niekonsekwencjami. Politycy, którzy nie są konsekwentni, czynią wiele szkód i z tym mamy do czynienia na całym świecie, także u nas. Są od tego wyjątki, ale tylko wyjątki. Musimy wzbudzić nowy styl uprawiania polityki. Należy uformować klasę polityczną, a to jest zadanie, którego my duszpasterze nie podjęliśmy, bo świeccy nie są przygotowani do działania w świecie, ale do działalności wewnątrzkościelnej. To był wielki błąd popełniony w naszym kraju. Uważam, że jest to zadanie, do którego teraz należy podejść bardzo poważne, bo jeśli coś się tu nie zmieni, to nie zmienią się struktury i ludzie będą dalej cierpieć” – dodał kard. Gregorio Rosa Chávez.

tc/ rv, regno


Zdjęcie: Catedral de San Salvador autor: guanacosonline.org, licencja: CC BY-SA 1.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama