Kard. Dziwisz: Eucharystia fundamentem jedności Kościoła

"Eucharystia powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów w Europie i „wznoszeniu ponad wszystkimi granicami” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. podczas III Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w chorwackiej Požedze.

W wygłoszonej homilii kard. Dziwisz podkreślał, że Eucharystia jest fundamentem jedności Kościoła, „ogarniającego wszystkie narody, kultury i języki”. Podkreślał, że powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów istniejące jeszcze w Europie, „byśmy nie budowali nowych murów, ale starali się cierpliwie wznosić ponad wszystkim granicami, okazując także gościnę i pomoc wszystkim prześladowanym, szukającym u nas schronienia i chleba”.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II był człowiekiem Eucharystii. „Codziennie widziałem, z jakim przeżyciem odprawiał Najświętszą Ofiarę. Nie opuścił nigdy Mszy świętej w ciągu pięćdziesięciu dziewięciu lat swojego kapłaństwa. Sami widzieliśmy na własne oczy, z jakim skupieniem odprawiał Msze święte, również wobec tłumów wiernych gromadzących się razem z nim przy ołtarzu, czy to w Watykanie, czy też podczas jego licznych podróży apostolskich, także do Chorwacji” – wspominał hierarcha. Opowiadał także, że Jan Paweł II spędzał długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu przez całe swoje kapłańskie życie. „W kaplicy biskupów krakowskich codziennie przed południem spędzał kilka godzin w kręgu tabernakulum, modląc się, studiując i przygotowując swoje homilie i przemówienia, artykuły i książki. To było jego codzienne doświadczenie. To było jego eucharystyczne środowisko” – zaznaczył.

Jego zdaniem, czynił to również wtedy, gdy Polska i inne kraje europejskie zmagały się z „zakłamaną i bezbożną ideologią komunistyczną”. „Nie ulega wątpliwości, że święty Papież wniósł poważny wkład w odzyskanie przez nasze kraje wolności i suwerenności. Nie miał do dyspozycji żadnej armii. Jego orężem było słowo prawdy o Bogu i o człowieku” – zauważył.

Były metropolita krakowski uważa, że swoistym testamentem Jana Pawła II jest jego ostatnia encyklika, poświęcona Eucharystii, która zaczyna się od słów: „Kościół żyje Eucharystią. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”.

Zebranych na kongresie wiernych zachęcał, by zadawali sobie pytanie o to, jakie miejsce zajmuje Eucharystia w ich osobistym, rodzinnym i społecznym życiu. „Czy jest ona w centrum naszego życia wiary i codziennego życia? Czy pomaga nam w naszych najważniejszych, życiowych wyborach? Czy pomaga do podejmowania uczciwej pracy i odpowiedzialności? Czy umacnia więzi małżeńskie? Czy jednoczy nasze rodziny i parafie, by były one wspólnotami dobra i miłości, braterstwa i służby?” – pytał kaznodzieja.

Dawny sekretarz św. Jana Pawła II uczestniczy w III Diecezjalnym Kongresie w Požedze na Chorwacji. Został on zorganizowany w 20. rocznicę powstania tamtejszej diecezji, którą w 1997 roku w konstytucji apostolskiej „Praeclarum evangelizationis opus” powołał do życia papież Polak.

Magda Dobrzyniak / Požedze

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama