Kard. Stanisław Dziwisz laureatem węgierskiej nagrody im. Sándora Petőfiego!

Kard. Stanisław Dziwisz został uhonorowany węgierską nagrodą im. Sándora Petőfiego. Uroczyste wręczenie wyróżnienia przyznawanego za wysiłki na rzecz wolności narodów Europy Środkowej odbędzie się we wtorek w Muzeum Dom Terroru w Budapeszcie.

W uroczystości wręczenia odznaczenia wezmą udział m. in. ministrowie rządu Węgier z wicepremierem oraz przedstawiciele węgierskiego episkopatu.

- Mam świadomość, że przyznanie mi tego prestiżowego wyróżnienia związane jest bezpośrednio z moją wieloletnią służbą u boku Jana Pawła II. Mogłem dzielić z nim wartości, którymi on żył, które proponował współczesnemu Kościołowi i światu – powiedział KAI kard. Dziwisz. Jak podkreślił, cieszy go fakt, że nagroda przyznawana jest przez braci Węgrów, z którymi łączą Polaków wielowiekowe więzy przyjaźni i solidarności.

Nagroda im. Sándora Petőfiego przyznawana jest przez Węgierską Fundację Publiczną Badającą Historię i Społeczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej za wysiłki na rzecz wolności narodów Europy Środkowej. Została ustanowiona w 2009 roku. Wyróżniane są wybitne osobowości regionu Europy Środkowo-Wschodniej i świata, które swoim życiem i osobistym zaangażowaniem promują dobro wspólne i umiłowanie wolności. Mają to być osoby, które na wzór węgierskiego poety, patrona nagrody, bezkompromisowo walczą o wolność i najszlachetniejsze zasady współżycia społecznego. - Bez nich nasz wspólny świat utraciłby na wartości, a dzięki nim takie pojęcia jak wolność, sprawiedliwość i poświęcenie zyskują na znaczeniu – tłumaczą pomysłodawcy wyróżnienia.

Do tej pory laureatami Nagrody im. Sándora Petőfiego zostali m. in. polski filozof Karol Sauerland, rosyjski dysydent, pisarz i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski oraz dziennikarka i publicystka Anne Applebaum.

Sándor Petőfi był najwybitniejszym węgierskim poetą romantycznym i uczestnikiem rewolucji 1848-49. Stanął na czele młodych radykałów, którzy domagali się niepodległości dla Węgier w okresie Wiosny Ludów. W marcu 1848 r. Petofi i jego zwolennicy opublikowali manifest, w którym domagali się przede wszystkim zniesienia cenzury, powołania niezależnego rządu węgierskiego, równości wobec prawa dla wszystkich obywateli, likwidacji pańszczyzny. Było to początkiem powstania węgierskiego.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama