Bp Kamiński: Bądźmy apostołami XXI wieku

Wsłuchani w rytm bicia serca Chrystusa i Maryi bądźmy Apostołami XXI wieku - zaapelował do wiernych bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski podniósł do godności sanktuarium stołeczną bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego.

W czasie liturgii powitano peregrynującą po diecezji kopię Jasnogórskiego Wizerunku. Obchody odbyły się w 27 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w świątyni i otwarcia przez niego obrad II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce w 1991 roku.

W homilii bp Kamiński zwrócił uwagę na symboliczny wymiar ludzkiego serca, które jak zauważył - we wszystkich kulturach jest wyrazem życia i miłości. Przywołując biblijną scenę przebicia boku Zbawiciela z którego wypłynęły krew i woda podkreślił, że w Sercu Jezusa Chrystusa znaleźliśmy nieskończone, niewyczerpane zdroje Bożego Miłosierdzia, które zaspokajają nasze pragnienie i podtrzymują nasze istnienie.

Zachęcał by obecność w sanktuarium stawała się okazją do uświęcania swojego życia poprzez wsłuchiwanie się bicie serca Zbawiciela i Jego Matki. - Żyjemy w czasach kiedy kruszeje fundament naszego społeczeństwa, dlatego potrzeba nam pomocy z nieba i pomocy ludzi świętych, którzy przyczynią się do odnowy kolejnych pokoleń - powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że ustanowienie bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego sanktuarium jest okazją do czerpania z darów Bożej łaski by stawać się apostołami XXI wieku. - Musimy iść tam, gdzie żyją nasi bracia i siostry by zanieść im przesłanie Ewangelii, przesłanie o miłości Boga - zachęcił bp Kamiński.

Zgodnie z dekretem dniami odpustu będzie uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadająca 29 czerwca uroczystość Apostołów św. Piotra i Pawła z racji że świątynia jest bazyliką, oraz dzień 2 sierpnia - święto Matki Bożej Anielskiej, kiedy przypada w Kościele odpust porcjunculi .

W przyszłym roku bazylika Najświętszego Serca Jezusowego będzie świętowała stulecie swojego istnienia. Została ona wzniesiona dzięki staraniom i środkom finansowym księżnej Marii Radziwiłłowej z Zawiszów. Liczy 65 metrów długości przy szerokości 30 i wysokości 22 metrów i jest wzorowana jest na bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Była największym kościołem przedwojennej Warszawy.

Do godności bazyliki został wyniesiona 22 stycznia 1923 roku przez papieża Piusa XI (Achillesa Ratti). Nawiedził on tę świątynię w 1921 roku kiedy przebywał w Polsce jako Nuncjusz Apostolski. Trzy miesiące później 16 kwietnia 1923 roku, konsekrował ją kard. Aleksander Kakowski. W roku 1931 duszpasterstwo powierzono salezjanom, którzy do dziś opiekują się świątynią prowadząc przy niej różne działa w duchu swojego charyzmatu.

28 października 1951 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał w świątyni poświęcenia narodu Polskiego Boskiemu Sercu Jezusa. Natomiast św. Jan Paweł II w czasie swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny 8 czerwca 1991 nawiedził bazylikę otwierając w niej obrady II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce.

Szczególnym kultem w świątyni ciszy się obraz Najświętszego Serca Jezusa autorstwa Wincentego Łukasiewicza. Początkowo wisiał on nad tabernakulum w obszernej drewnianej kaplicy mieszczącej nawet tysiąc osób. Po wybudowaniu bazyliki został przeniesiony do absydy świątyni. W 1953 roku po stworzeniu mozaiki znalazł się w bocznej kaplicy.

- Mimo to kolejne pokolenia ludzi wypraszają przed nim łaski uzdrowienia z alkoholizmu, nałogu narkotykowego czy uzdrowienie relacji w swoich rodzinach – wyznaje ks. Edmund Modzelewski, który po objęciu urzędu proboszcza cztery lata temu odrestaurował wizerunek.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao