Bp Libera: niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły na natchnienia Ducha Świętego

„Niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły młodzieży na natchnienia Ducha Świętego i uczyni owocnymi synodalne obrady” - napisał biskup Piotr Libera w zachęcie do modlitwy przed rozpoczęciem II Synodu Młodych diecezji płockiej.

II Synod Młodych diecezji płockiej odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 1 września w Płocku. Wydarzeniu, w 450. rocznicę śmierci, będzie patronował św. Stanisław Kostka.

W zachęcie do modlitwy przed II Synodem Diecezji Płockiej bp Libera przypomniał, że w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, Ojciec Święty w specjalnym przesłaniu adresowanym do biskupa płockiego, skierował do ludzi młodych słowa: „ I was przynagla miłość Chrystusa i umacnia Jego łaska. Miejcie odwagę! Świat potrzebuje Waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, Waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna”.

Dodaje, że 31 sierpnia i 1 września przedstawiciele młodzieży diecezji płockiej zgromadzą się w Płocku na II Synodzie Młodych. Będzie to doskonała okazja, aby odpowiedzieć na papieskie wezwanie. Przez dwa dni młodzież będzie się zastanawiać nad „przekazywaniem żywego Jezusa i Jego Ewangelii współczesnemu człowiekowi, szczególnie młodemu”.

„Wszyscy wiemy, jak ważna jest troska o ewangelizację i chrześcijańską formację młodego pokolenia. Z pewnością zdajemy sobie też sprawę, jak trudne jest to zadanie i jak wiele wymaga wysiłku oraz cierpliwości” – napisał bp Libera.

Hierarcha zaprasza przedstawicieli młodzieży do Płocka, a wszystkich diecezjan prosi o modlitwę w intencji Synodu: „Niech połączy nas wspólna odpowiedzialność! Niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły młodzieży na natchnienia Ducha Świętego i uczyni owocnymi synodalne obrady” – apeluje.

Zachęta biskupa płockiego do modlitwy w intencji II Synodu Młodych jest dziś czytana w kościołach diecezji płockiej.

II Synod Młodych diecezji płockiej odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 1 września na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Wydarzeniu będzie patronował św. Stanisław Kostka, ponieważ w tym roku, 15 sierpnia minęło 450 lat jego od śmierci. Weźmie w nim udział około dwustu liderów młodzieży diecezji wraz z duszpasterzami.

Na synod zostali zaproszeni przedstawiciele młodzieży z dekanatów, ruchów i wspólnot. Młodzież będzie pracować w grupach nad 12 tematami synodalnymi. To, co zostanie wypracowane, będzie prezentowane na sesjach plenarnych.

W programie II Synodu Młodych diecezji płockiej znajdą się Msze św., adoracja Najświętszego Sakramentu, praca w grupach tematycznych, sesje plenarne. Młodzież spotka się też z Ireneuszem Krosnym.

Jak informuje ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, synod będzie czasem spotkania i dialogu o kondycji duszpasterstwa młodzieży w diecezji, a także szansą „by tchnąć nowego ducha we wspólnoty parafialne”. Nie da się tego zrobić inaczej jak przez ludzi, którzy „przyjęli miłość Boga i poprzez to doświadczenie czynią wspólnoty bardziej konkretne, braterskie i miłujące się”.

Od 22 sierpnia trwa nowenna do św. Stanisława Kostki, o wstawiennictwo patrona młodzieży i światło Ducha Świętego, aby to, co będzie odbędzie się na Synodzie, działo się na większą chwałę Bożą.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama