Bp Wiesław Śmigiel Rycerzem Kolumba

Biskup toruński Wiesław Śmigiel został Rycerzem Kolumba. 29 maja hierarcha uczestniczył w uroczystej ceremonii przyjęcia razem z czterema innymi mężczyznami.

Bp Wiesław Śmigiel dołączył tym samym do ponad 5 tysięcy mężczyzn z Polski i 1,95 miliona z całego świata zaangażowanych w realizację idei Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu – czterech podstawowych Zasad Rycerzy Kolumba.

„W naszych szeregach jest miejsce dla każdego wierzącego mężczyzny. Codziennie w całym kraju przyłączają się do nas nowe osoby, które chcą razem z nami realizować dzieła miłosierdzia i służyć Kościołowi” – mówił Tomasz Wawrzkowicz podczas niedawnej konferencji prasowej zorganizowanej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. „Dzięki temu z każdym dniem możemy czynić więcej dobra i robić to skuteczniej” – dodał.

Bp Śmigiel dołączył do szeregu polskich hierarchów zaangażowanych w rozwój tej organizacji w naszym kraju. Pierwszym Kapelanem Stanowym, czyli duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce był śp. kard. Franciszek Macharski. Obecnie funkcję tę pełni abp Wacław Depo. Rycerzami Kolumba są również m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Grzegorz Kaszak, bp Jan Wątroba, bp Jan Piotrowski i bp Piotr Turzyński.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji.

Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

Źródło: episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama