CCEE w Poznaniu o solidarności w Europie

W czwartek 13 września, w Poznaniu, rozpocznie się Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy


Na zaproszenie J.E. abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznania, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczącego CCEE, organu kościelnego, który zrzesza przewodniczących wszystkich Konferencji Episkopatów reprezentujących 45 narodów kontynentu, doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) odbędzie się w dniach 13-16 września w Poznaniu (Polska).

Spotkanie odbywa się w Ojczyźnie polskiego papieża św. Jana Pawła II, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski – „odrodzenie” państwa polskiego, które w XVIII zostało podzielone pomiędzy sąsiednimi imperiami; oraz w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce i jednocześnie pierwszej diecezji współczesnej Polski.

W tym roku przewodniczący Konferencji Episkopatów skupią się na temacie ducha solidarności w Europie.

W pierwszej sesji zatytułowanej „Europa: solidarność w kształtowaniu sumienia i społeczeństwa”, ks. Wojciech Sadłoń SAC, członek Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, przedstawi podsumowanie ankiety dotyczącej wolontariatu, jako tematu promowanego przez CCEE i podejmowanego w ostatnich miesiącach przez Konferencje Episkopatów. Biskupi będą kontynuować swoje refleksje w grupach studyjnych, a następnie na sesji plenarnej.

W drugim dniu biskupi będą rozpatrywać stan solidarności w Europie i misji Kościoła, badając relacje między Konferencjami Episkopatów i państwami.

Spotkanie przewiduje również prezentację na temat pracy i priorytetów Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przez sekretarza tego watykańskiego organu ks. Bruno Marie Duffé oraz raport CCEE i prezentację dotyczącą działań podjętych i planowanych przez Komisje CCEE.

Świadectwem znaczenia Kościoła dla polskiego społeczeństwa jest obecność na sesji inauguracyjnej władz cywilnych i kościelnych, przedstawicieli władz lokalnych i rządu, a także przywódców innych Kościołów chrześcijańskich.

W niektórych spotkaniach w sobotnie popołudnie 15 września weźmie udział także Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgromadzenie Plenarne zakończy się w niedzielę 16 września Mszą Świętą w Katedrze Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu, z udziałem lokalnej społeczności. Msza Święta będzie transmitowana na żywo w TVP3.

CCEE / BP KEP

Źródło: episkopat.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao