Kard. Nycz: punktem odniesienia demokracji nie jest większość lecz prawda

„Rezygnujemy z prawdy, która jest ponad nami – jest nam dana od Boga i zaczynamy tworzyć swoje prawdy” – powiedział dziś w Bydgoszczy kard. Kazimierz Nycz.

Podkreślił, że punktem odniesienia demokracji nie jest tylko większość, ale prawda i wartości. Metropolita warszawski przewodniczył w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników Mszy św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wspominając 34. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Bp Jan Tyrawa przypomniał, że właśnie z tego kościoła ks. Popiełuszko wyruszył z powrotem do Warszawy i już do niej nie dotarł. "Tutaj w sposób szczególny zaznaczył swoją obecność rozważaniami różańca świętego" – dodał biskup bydgoski.

Kardynał Nycz zaznaczył w homilii, że do grobu ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu pielgrzymują miliony osób. – Wszyscy przychodzili się uczyć od męczennika tego, co każdemu z nas w dzisiejszym świecie jest niezwykle potrzebne – głębokiej wiary. Przychodzili się też uczyć, by zło dobrem zwyciężać. Ksiądz Jerzy te słowa wypowiadał podczas prawie każdego wystąpienia – dodał. 

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że w kazaniach kapelana "Solidarności" nie było żadnej polityki, ludzkiej i ziemskiej taktyki. "Była prawda, którą jest Chrystus i Jego Ewangelia" – zauważył kard. Nycz dodając, że człowiek w swoim życiu powinien kierować się prawdą, ale rozumianą jako coś, co jest poza nami i ponad nami. 

Dzisiaj do rangi nie wiadomo czego w wielu krajach Europy urosło to słowo „większość”, którą nazywa się „suwerenem” - mówił metropolita warszawski. - Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mechaniczne poddanie się takiej większości, niekonfrontowane ze źródłem prawdy, doprowadza do tego, że ten suweren potrafi zmieniać nawet Boże przykazania. Potrafi uchwalić dozwoloną aborcję, eutanazję, zmienić definicję małżeństwa - wskazywał kard. Nycz. Dodał, że prowadzi to do subiektywizmu, na którym zawsze traci człowiek, zwłaszcza ten najmniejszy, najbiedniejszy.

Metropolita warszawski podkreślił także, że punktem odniesienia demokracji nie jest tylko większość lecz prawda i wartości. "One są fundamentem i stanowionego prawa i tego, co się nazywa prowadzeniem spraw społecznych" - mówił kaznodzieja przywołując stwierdzenie Jana Pawła II, iż demokracja bez wartości, prowadzi wcześniej czy później do totalitaryzmu. 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko "nieustannie i wytrwale bronił prawdy Chrystusowej, bronił prawdy Ewangelii, bronił prawdy, która jest ponad nami i poza nami" - mówił kard Nycz dodając, że zadaniem człowieka jest jej "troskliwe szukanie i odkrywanie", bez poczucia, że jest się posiadaczem całej prawdy, a inni są jej pozbawieni.

Przywołując słowa Jana Pawła II kard. Nycz przestrzegł przed budowaniem życia, także życia społecznego, poza wartościami i poza prawdą. Przypomniał, że tak właśnie było w czasie, gdy żył ks. Jerzy Popiełuszko, który wytykał wszystkim, którzy tak robili, ich niesłuszna drogę. "Ale my wiemy doskonale, że dzisiaj takie rzeczy także się zdarzają przy różnych okazjach" - dodał metropolita warszawski.

Metropolita warszawski sprawował Mszę, używając kielicha, którego używał ks. Popiełuszko sprawując swą ostatnią w życiu Eucharystię".

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl) przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących błogosławionego kapłana.

Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności”. Akcja nosi nazwę „ Popiełuszko-pamiętam”. 

jm, tk / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama