Ks. Janusz Ostrowski, były misjonarz w Togo, a obecnie zastępca wikariusza sądowego archidiecezji warmińskiej został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej.
Decyzję Ojca Świętego Franciszka o nominacji ks. Janusza Ostrowskiego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce we wtorek, 27 lutego 2018 r.
Nowo mianowany biskup ma 54 lata. Doktorat z prawa kanonicznego obronił na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był m.in. wikariuszem, sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, notariuszem Kurii Metropolitalnej i wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. Przez siedem lat pracował na misjach w Togo.
Ks. Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r. Po studiach mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie, a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz „Fidei donum” w Togo do 2006 r.
Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej. W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2011 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego. Urząd wiceoficjała sądu i zadania adiunkta pełni do dziś.
Nuncjatura Apostolska w Polsce / BP KEP
Źródło: episkopat.pl