Spotkanie będzie miało miejsce we wtorek i środę w Warszawie z udziałem gości z zagranicy. Pierwszy dzień obrad zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka.
Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – informuje rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Polscy biskupi rozpoczynają obrady dziś, we wtorek, 13 marca przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz podejmą dyskusję na ten temat – mówi Rzecznik Episkopatu.
Podczas zebrania bp Marek Solarczyk przedstawi kwestię duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżającego się synodu biskupów oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zaplanowano od 3 do 28 października w Rzymie będą słowa: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Jak przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, od 19 do 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne młodzieży z udziałem dwóch delegatek z Polski.
Pierwszego dnia obrad biskupi omówią sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą. Wysłuchają również relacji abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego. Spotkanie dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miał miejsce w grudniu w Katowicach – mówi Rzecznik Episkopatu.
Na dziś zaplanowano też wystąpienia gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Łotwy, Litwy oraz Czech. W spotkaniu będą uczestniczyć również reprezentanci biskupów z Niemiec, Mołdawii, Skandynawii, Węgier, Kazachstanu, Białorusi oraz Ukrainy.
Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka. „Po raz pierwszy będzie ona koncelebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio” – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Jak informuje, w drugim dniu obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami duszpasterstwa rodzin oraz duszpasterstwa więźniów w kontekście reform penitencjarnych w Polsce. Dokonają też wyborów do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu. Na zakończenie obrad zostanie wydany komunikat.
W dniach obrad, w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, będzie możliwość zwiedzenia wystawy z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Informacje na temat obsługi medialnej na stronie episkopat.pl
źródło: BP KEP, episkopat.pl