Spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Spotkanie, które potrwa do niedzieli 18 lutego, jest kontynuacją obrad Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, prowadzonych wczoraj w Sekretariacie KEP w Warszawie pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza.

W czasie spotkania Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą podsumowano główną działalność duszpasterską i ewangelizacyjną w środowiskach polonijnych, m.in. omówiono kongresy nowej ewangelizacji, które odbyły się ubiegłym roku w Anglii, Francji i Niemczech. Tematem spotkania był też planowany na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku II Kongres Młodzieży Polonijnej.

Członkowie Komisji omówili także planowane w środowiskach polonijnych obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym posiedzenia był bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn (NY USA), który podzielił się doświadczeniem działalności środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

"To spotkanie służy nam - biskupom, ale też służy przedstawicielom Polonii." - powiedział Bp Wiesław Lechowicz. "Ponadto, mam nadzieję, że te różne myśli które pojawiają się, pomysły - one później mogą mieć odzwierciedlenie w pracy duszpasterskiej czy w organizacji duszpasterstwa polonijnego. Ta komisja chcę taką pełnić funkcję - pośrednika, mostu między Konferencją Episkopatu Polski a środowiskiem polonijnym. I takie spotkania służą właśnie takiej wymianie zdań. To jest okazja żeby podzielić się swoimi sprawami, bo są problemy takie związane z codzienną, zwyczajną pracą." - dodał.

W posiedzeniu wzięli udział: przewodniczący Komisji bp Wiesław Lechowicz, członkowie Komisji: Bp Tadeusz Bronakowski, Bp Tadeusz Lityński, Bp Krzysztof Zadarko oraz konsultorzy: ks. Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK we Francji, ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Roman Dzwonkowski SAC, prof. dr hab. KUL, s. Ewa Kaczmarek MChR, przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP i ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.

Kontynuacją piątkowych obrad jest weekendowe spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Rozpoczęło się ono w piątek wieczorem Mszą świętą w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W sobotę członkowie Prezydium spotkają się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem oraz sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem G. Mizińskim. Obrady zakończą się w niedzielę po południu.

Jak tłumaczy bp Wiesław Lechowicz - "Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej skupia ok. 60-70 osób. W skład tej rady wchodzą rektorzy, koordynatorzy, osoby świeckie, duchowne, zakonne ze wszystkich lub z większości krajów Europy Zachodniej. Została utworzona kilkanaście lat temu z inicjatywy rektorów Polskich Misji Katolickich i jest płaszczyzną wymiany doświadczeń, ale równocześnie wskazywania pewnych kierunków."

"Oczywiście w każdym kraju przełożonym bezpośrednim polskich duchownych są biskupi i oni decydują o tej pracy duszpasterskiej, o jej kierunku, ale Polacy mają swoją specyfikę wynikającą z języka, kultury, historii, z przynależności do polskiej rodziny, a więc nie chcemy żeby wspólnoty Polaków za granicą (zwłaszcza że niektórzy jadą tylko na krótki okres czasu i wracają później do Polski) były pozbawione kontaktu z Kościołem w Polsce, z duszpasterstwem które jest naznaczone tradycją, zwyczajami. I właśnie Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej jest taką grupą ludzi, która próbuje zastanowić się nad tym, w jaki sposób podtrzymywać tę specyfikę duszpasterstwa polskiego, ale też jednocześnie jak integrować się ze środowiskiem kościołów lokalnych." - dodaje. "My tylko proponujemy, zachęcamy, wskazujemy kierunki, zwracamy uwagę na pewne problemy, czasami próbujemy ostrzegać przed pewnymi sprawami. Natomiast wykonanie tych wszystkich postulatów, kierowanie się nimi - to już zależy od poszczególnych ludzi, czy to duchownych, czy świeckich."

Hierarcha przybliżył również tematykę podejmowanych w trakcie obrad kwestii:

"W ubiegłym roku, w Niemczech - kiedy miało miejsce to spotkanie, mówiliśmy o wyobraźni miłosierdzia, o tym w jaki sposób należy w naszych środowiskach emigracyjnych dbać o ludzi żyjących na marginesie, o potrzebujących, biednych, chorych - całej gamie problemów związanych z posługą charytatywną."

"W tym roku będziemy zajmować się duszpasterstwem młodzieży, czyli też będziemy się zastanawiać nad tym, co należy zrobić by to duszpasterstwo młodzieży zintensyfikować i żeby młodzież znajdowała w kościołach w ośrodkach polonijnych dla siebie dom, taką oazę, miejsce formacji. To właśnie będzie tematem naszych obrad."

www.emigracja.episkopat.pl/BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama