Watykan: kobieta w centrum obrad Komisji ds. Ameryki Łacińskiej

„Kobieta fundamentem Kościoła i społeczeństwa Ameryki Łacińskiej” – to temat trwającego w Watykanie zebrania plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Współbrzmi on ze słowami Franciszka skierowanymi do biskupów tego kontynentu w czasie pielgrzymki do Kolumbii, gdzie stwierdził, że nadzieja w Ameryce Łacińskiej ma kobiece oblicze.

O rozpoczętych obradach Komisji w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi jej wiceprzewodniczący prof. Guzmán Carriquiry Lecour:

„To Ojciec Święty wybiera temat naszych zebrań plenarnych. W ten sposób wskazuje nam na największe wyzwania przed jakimi stoi Kościół w Ameryce Łacińskiej. Poprzednim razem skupiliśmy się na pobożności ludowej, bez której nie da się myśleć o wkładzie katolików świeckich w życie publiczne tamtejszych narodów.  Natomiast dla tego zebrania Papież wyznaczył temat dotyczący roli kobiety dla Kościoła i dla tamtejszego społeczeństwa. Aby można było go zgłębić nie wystarczy, aby spotkali się tylko kardynałowie i biskupi, którzy są członkami i doradcami naszej Komisji. Dlatego Ojciec Święty zezwolił, aby wyjątkowo zaprosić na obrady także 15 kobiet, znanych osobistości Ameryki Łacińskiej, których obecność bez wątpienia ubogaci dyskusje i nasze prace” – Guzmán Carriquiry.

Wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej zaznaczył także, iż w czasie obrad zostaną poruszone 4 tematy: o wkładzie i przeszkodach w procesie promocji kobiet w Ameryce Łacińskiej; o kobietach, które wniosły szczególny wkład w tamtejszą kulturę; oraz o obecności Maryi w historii i kulturze tamtego kontynentu oraz o spojrzeniu na kobiety w świetle Trójcy Świętej i Kościoła. Obradom będą towarzyszyły także dyskusje panelowe.

pp/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama