6 lat po rezygnacji, Benedykt XVI nadal towarzyszy Kościołowi

Do przysłowiowego gromu z jasnego nieba porównuje pamiętną decyzję Benedykta XVI dyrektor programowy watykańskich mediów. Przed 6 laty Kościołem i światem wstrząsnęła bezprecedensowa i niespodziewana wiadomość o jego rezygnacji.

Andrea Tornielli przyznaje, że dymisja Benedykta XVI naznaczyła historię Kościoła. Podkreśla jednak, że byłoby ogromnym błędem, gdyby wydarzenie to przysłaniało nam doniosłe znaczenie całego 8-letniego pontyfikatu Josepha Ratzingera.

Świadectwo i nauczanie Benedykta XVI nadal nam towarzyszy

“Byłoby to błędem, ponieważ Papież Benedykt swym świadectwem i nauczaniem towarzyszył i nadal towarzyszy Kościołowi – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrea Tornielli. – Świadectwo. Pomyślmy na przykład o przyszłym kościelnym szczycie na temat ochrony nieletnich i o tym, jak Papież Benedykt swoją decyzją, by spotykać się z ofiarami nadużyć, przyczynił się do zmiany mentalności w Kościele. Nauczył nas patrzeć na ofiary jak na osoby, które trzeba przyjąć i wysłuchać ze współczuciem. Także jego nauczanie jest bardzo bogate. Pomyślmy choćby o tym, że nawet sekularyzację potrafił on odczytywać jako zjawisko pozytywne, które ogołociło Kościół ze swych bogactw i przywilejów, a tym samym w jakiś sposób go oczyściło. Również Papież Benedykt przedstawiał ideał Kościoła, który nie jest samowystarczalny, nie wierzy w samego siebie, w swoje możliwości, lecz wszystko musi otrzymać od Boga, aby stać się kanałem, poprzez który Bóg dociera do ludzi.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama