Bp Kamiński: bez wiary nie ma ducha ofiary i miłości Ojczyzny

Bp Romuald Kamiński podkreślił, że bez odniesienia do fundamentalnych wartości, nie ma ani szczęśliwego życia, ani rozwoju, ani pomyślności Ojczyzny.

Bez wiary nie ma ducha ofiary i miłości Ojczyzny - podkreślił bp Romuald Kamiński. W kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi przy placu Szembeka w Warszawie odbyły się obchody 188. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską, najkrwawszej Bitwy Powstania Listopadowego, która ocaliła Warszawę przed szturmem wojsk carskich.

W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że bez odniesienia do fundamentalnych wartości, nie ma ani szczęśliwego życia, ani rozwoju, ani pomyślności Ojczyzny. – To co duchowe musi dominować nad tym co doczesne – powiedział biskup warszawsko-praski. Tłumaczył, że wiara pozwala zrozumieć, iż mimo upływu lat i zmieniającej się rzeczywistości „nie zmienia się status miłości do Ojczyzny i do drugiego człowieka”. Dodał, że by te wartości nie zamarły niekiedy trzeba bez kalkulowania oddać własne życie.

Zaapelował również o wyciągniecie wniosków z historii. – W Bitwie pod Olszynką Grochowską odnieśliśmy zwycięstwo taktyczne, ale nie praktycznego. Zarówno historycy jak i świadkowie tamtych czasów powiedzieliby nam jak wiele było wówczas niezgody, nawet w sytuacji kiedy chodziło o obronę ostatnich szańców Warszawy – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Na zakończenie liturgii Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki odwadze i poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego w 1831 roku szturm na Warszawę został powstrzymany i nie doszło na Pradze do zdarzeń jakie miały miejsce w 1794 roku. – Dokonało się to mimo przewagi militarnej wroga – zauważył minister.

W czasie liturgii bp Kamiński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Po Mszy Św. z kościoła wyruszyła procesja ulicą Chłopickiego do Pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. W 1916 roku w miejscu bitwy stanął drewniany krzyż, a w roku 1931 wmurowano w tym miejscu akt erekcyjny pod mauzoleum i wymieniono krzyż na metalowy. Od 1999 roku powstaje na Olszynce Aleja Chwały.

Świątynia na placu Szembeka stanowi wotum wdzięczności za zwycięstwo polskiego oręża w 1831 roku.

mag / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama