Bp Mazur na gali "Benemerenti": niech dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej

W przemówieniu inaugurującym galę bp Jerzy Mazur nadmienił, że wręczenie nagród wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego pod hasłem „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

Niech to dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej, a Duch Święty, będzie nam przewodnikiem i źródłem łaski. Niech ożywi animację misyjną - zaapelował bp Jerzy Mazur w środę podczas uroczystej gali wręczenia medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w Warszawie. Nagroda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przyznawana jest osobom i instytucjom zasłużonym dla misyjnego dzieła Kościoła w Polsce.

W przemówieniu inaugurującym Galę „Benemerenti in Opere Evangelizationis” bp Jerzy Mazur nadmienił, że wręczenie nagród wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego pod hasłem „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

- W tym miesiącu szczególną modlitwą otaczamy misjonarki i misjonarzy, prosząc, by cały Kościół odnowił swój zapał misyjny i gotowość niesienia Chrystusa aż na krańce świata. Dlatego też cieszy nas obecność księdza biskupa misyjnego Jana Ozgi z diecezji Doume Abong’Bang w Kamerunie, który reprezentuje naszych misjonarzy w świecie – zaznaczył przewodniczący Komisji Misyjnej.

Współorganizator uroczystości odniósł się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny, w którym Ojciec Święty podkreślił, że Kościół nadal potrzebuje osób gotowych do opuszczenia swoich domów i głoszenia Ewangelii na krańcach świata.

- Ojciec Święty przypomniał, że każdy z nas wraz z darem chrztu świętego stał się uczniem-misjonarzem i otrzymał szczególną misję. „Zawsze jestem misją; zawsze jesteś misją; każda ochrzczona i każdy ochrzczony jest misją. Ten kto, miłuje wyrusza w drogę, jest pobudzony, by wyjść ze swoich ograniczeń, jest pociągnięty i pociąga, daje siebie drugiemu i nawiązuje relacje rodzące życie. Nikt nie jest bezużyteczny i nieistotny dla Bożej miłości. Każdy z nas jest misją w świecie, ponieważ jest owocem Bożej miłości” – zacytował za papieżem bp Mazur.

Duchowny podziękował wyróżnionym medalem „Benemerenti”, a także wszystkim zebranym na uroczystości, za „oddanie dla misji, codzienny trud, nieustanną modlitwę, ciężką pracę, cierpienie i wierność powołaniu misyjnemu”.

- Wiem, że nie tylko sami wpisujecie się w wielkie dobro, jakie dokonuje się na misjach w Afryce, Azji i Oceanii oraz Ameryce Łacińskiej, ale też i innych włączacie w sprawy misyjne – dodał.

Biskup wyraził również wdzięczność wobec Konferencji Episkopatu Polski za nieustanną troskę o misje, a także członkom i konsultorom Komisji KEP ds. Misji za owocną współpracę.

- Dziękuję tym, którzy podejmują wraz z nami odpowiedzialność za misje, a więc agendom Komisji: Centrum Formacji Misyjnej, Dziełu Pomocy „Ad Gentes” oraz MIVA Polska. Z serca dziękuję Papieskim Dziełom Misyjnym, które od lat służą misjom, za cenne inicjatywy misyjne Słowa wdzięczności kieruję do żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych w Polsce, bez reszty oddanym ewangelizacji oraz do wszystkich delegatów biskupich ds. misji w archidiecezjach i diecezjach, którzy zajmują się animacją i formacją misyjną – podkreślił.

Przewodniczący Komisji Misyjnej przyznał, że podziwia wszystkich angażujących się w działalność misyjną - tych, którzy wpłacają ofiary w tej intencji, modlą się za misjonarzy, a także media, przekazujące informacje na ten temat.

- Myślę z nadzieją o coraz liczniejszej grupie wolontariuszy misyjnych; o katolickich organizacjach, ruchach i stowarzyszeniach o różnych charyzmatach, które w diecezjach i parafiach pomagają misjom i je wspierają – przyznał.

Dodał również, że czuje wdzięczność wobec „tysiąca dziewięciuset trzech misjonarek i misjonarzy z Polski, którzy posługują w 98 krajach oraz ponad tysiąca kapłanów i sióstr zakonnych, oddanych duszpasterstwu na Wschodzie”.

Bp Mazur podziękował Kapitule Medalu i jej przewodniczącemu – biskupowi Janowi Piotrowskiemu, za wybór 15 laureatów spośród 172 kandydatów.

Duchowny podkreślił, że dzieło „Missio as gentes” jest niezbędne dla Kościoła, ponieważ „przyczynia się do stałego procesu nawrócenia wszystkich chrześcijan”.

- Niech zatem to dzisiejsze święto umocni nas w gorliwości misyjnej, a Duch Święty, będzie nam przewodnikiem i źródłem łaski. Niech ożywi animację misyjną i zacieśni współpracę między nami dla dobra dzieła, do którego Bóg nas przeznaczył – zaapelował na zakończenie przewodniczący Komisji Misyjnej.

Nagroda została ustanowiona przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” jest przyznawana w 4 kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Poszczególne kategorie zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

ar / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama