Dialog między wiarą i rozumem w ciągłym poszukiwaniu prawdy; służba Kościołowi i społeczeństwu tak, aby mogło się ono w pełni rozwijać eliminując niesprawiedliwości i wykluczenia oraz świadectwo przepełnione miłością.
Na te trzy rzeczy, które są fundamentami katolickości każdej uczelni papieskiej, zwrócił uwagę prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego w czasie instalacji nowego rektora Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Limie, w Peru.
Kard. Giuspeppe Versaldi zaznaczył, że na uczelniach katolickich z jednej strony należy unikać postaw obronnych, które przeszkadzają w prowadzeniu prawdziwego dialogu, ale z drugiej także pokusy zeświecczenia, bo to mogło by prowdzić do postaw relatywistycznych i indywiudalistycznych.
W swoim wystąpieniu watykański hierarcha przypomniał, że dzięki nowym statutom i umowie ze Stolicą Apostolską uniwersytet ten otrzymal na nowo tytuł „papieski” i „katolicki”, które utracił w 2012 r. Zaznaczył również, że warunkiem koniecznym do funkcjonowania uniwersytetu jest jego zakorzenienie w życiu i kulturze narodu peruwiańskiego. Taka postawa wymaga szczególnej jedności i współpracy z Kościołem lokalnym, przy pełnym poszanowaniu autonomii uczelni, co znalazło stosowny zapis w statutach.
Źródło: www.vaticannews.va