Papież: Kościół bezpieczny dla małoletnich

Franciszek podkreślił, że problem nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej.

Chcemy, aby wszystkie działania i miejsca w Kościele były zawsze w pełni bezpieczne dla małoletnich; aby podejmowano wszelkie możliwe środki, żeby podobne przestępstwa się nie powtórzyły – zaznaczył Papież w rozważaniu po modlitwie „Anioł Pański” informując wiernych o zakończonym dziś w Watykanie szczycie poświęconym ochronie nieletnich.

Franciszek podkreślił, że problem nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej. Zapewnił, że w czasie watykańskiego spotkania zajęto się nim w sposób współodpowiedzialny i kolegialny. Jego uczestnicy wysłuchali świadectw ofiar nadużyć, a także modlono się i proszono Boga oraz osoby pokrzywdzone o przebaczenie. „Uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, nasz obowiązek wymierzenia w prawdzie sprawiedliwości, radykalnego odrzucenia każdej formy nadużyć władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego” – zaznaczył Papież.

Zapewnił także o woli współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w zwalczaniu do końca i w każdej formie plagi przemocy wobec setek milionów małoletnich na świecie. Wszystko po to, by Kościół był ponownie absolutnie wiarygodny i godny zaufania w swojej misji służby i edukacji dla najmłodszych zgodnie z nauką Jezusa.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama