Stanowisko Przewodniczącego KEP i Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W miłości i w prawdzie. Dokument podpisany podczas spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych, 27 sierpnia 2019 r. na Jasnej Górze.

Kolejny już raz pragniemy wyrazić naszą szczerą wolę kontynuowania dialogu i pragnienie jeszcze głębszego pojednania między naszymi Kościołami. Ufamy, iż nasze Kościoły w niedługim czasie będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem naszego pojednania – czytamy w stanowisku Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na temat woli pogłębiania dialogu i pragnienia głębszego pojednania. Dokument został podpisany podczas spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych, 27 sierpnia 2019 r. na Jasnej Górze.

 „Dziś również my chcemy patrzeć na naszą historię w duchu ewangelicznym, to znaczy: w prawdzie, w miłości i przebaczeniu, bez których niemożliwy jest jakikolwiek dialog” – czytamy   w stanowisku „W miłości i w prawdzie” podpisanym 27 sierpnia na Jasnej Górze. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki  i Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podkreślają w nim wielką rolę, jaką w dziele pojednania polsko-ukraińskiego odegrali ze strony Kościoła rzymskokatolickiego: św. Jan Paweł II, kard. Józef Glemp czy abp Józef Michalik, a ze strony Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie kard. Mirosław Lubacziwski oraz kard. Lubomyr Huzar.  „Nie byłoby pojednania bez mądrych i pokornych ludzi dobrej woli, jakimi byli nasi wielcy poprzednicy” – czytamy w dokumencie.

Biskupi przypominają też słowa o przebaczeniu wypowiedziane przez kard. Lubomyra Huzara i Jana Pawła II w 2001 roku podczas papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Kard. Huzar wyznał wtedy, że w ubiegłowiecznej historii Kościoła na Ukrainie „niektórzy synowie i córki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrządzali zło – niestety świadomie i dobrowolnie – swoim bliźnim z własnego narodu i z innych narodów”. I w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego prosił o przebaczenie Boga oraz wszystkich, którzy zostali w jakikolwiek sposób skrzywdzeni. Dodał też: „Aby nie ciążyła na nas straszliwa przeszłość i nie zatruwała naszego życia, chętnie przebaczamy tym, którzy w jakikolwiek sposób skrzywdzili nas”. Papież Polak mówił zaś o oczyszczeniu pamięci historycznej, dzięki któremu „wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”.

Nawiązując do tych słów Przewodniczący Episkopatu Polski i Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie zadeklarowali: „chcemy budować naszą dobrą przyszłość i podejmować kroki, które będą służyły zbliżeniu naszych wspólnot. Poprzez spotkania modlitewne, uroczyste celebracje sakramentu Eucharystii w obrządku rzymskim i bizantyjsko-ukraińskim, pielgrzymki do sanktuariów ważnych dla obu Kościołów, inicjatywy studyjne i sympozja pragniemy pogłębiać znajomość naszych tradycji i naszej historii, szczególnie wśród młodego pokolenia”.

Biskupi wyrazili też nadzieję na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego. „Ufamy, iż nasze Kościoły w niedługim czasie będą mogły wspólnie ogłosić – za zgodą Stolicy Apostolskiej – papieża Polaka patronem naszego pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie” – napisali.

Pełna treść dokumentu „W miłości i w prawdzie” na stronie: episkopat.pl >>

źródło: episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama