Przeżywamy dzisiaj Wielki Piątek. Kościoły milczą, w liturgii nie ma śpiewu, ani muzyki, nie odprawia się Mszy.
Cała przestrzeń przeznaczona jest na rozważanie męki i śmierci Chrystusa. Wobec tej tajemnicy upadamy na twarz oraz z uszanowaniem całujemy krzyż – znak miłości i zbawienia.
Zgodnie z tradycją w bazylice watykańskiej Papież Franciszek przewodniczy popołudniowej Liturgii Męki Pańskiej, na której homilię głosi kaznodzieja Domu Papieskiego.
Natomiast wieczorem w rzymskim Koloseum przewodniczy Drodze Krzyżowej. Autorką tegorocznych rozważań jest włoska misjonarka, s. Eugenia Bonetti, a w ich centrum stoją kobiety i współcześni niewolnicy. Misjonarka wyznaje, że w przygotowaniu tekstów towarzyszyła jej wrażliwość serca matki, która cierpi z powodu bólu zadawanego dziecku. Stąd też udzieliła głosu ofiarom handlu ludźmi, szczególnie kobietom, którym pomaga wraz z kierowanym przez nią stowarzyszeniem „Nigdy więcej niewolnicami” i z którymi dzieli ich drogę na Kalwarię.
Z okazji Paschy żydowskiej Franciszek przekazał życzenia głównemu rabinowi Rzymu Riccardo di Segni. Czytamy w nich m.in. „Niech Bóg miłosierdzia towarzyszy wam swoim błogosławieństwem i udzieli daru pokoju i zgody. Obyśmy odnowili przy okazji tego radosnego święta relacje przyjaźni oraz wspólne zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących w naszym społeczeństwie”. Rabin Di Segni odwzajemnił się życząc Papieżowi radości, pogody ducha i zdrowia oraz umocnienia relacji przyjaźni i współpracy.
Źródło: www.vaticannews.va