Biskupi wydają zarządzenia ograniczające liczbę wiernych na Mszach św.

W związku z apelem Przewodniczącego Episkopatu abp Stanisława Gądeckiego biskupi wydają dodatkowe zarządzenia. Hierarchowie zachęcają do korzystania z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. i modlitwy prywatnej w domach.

Zgodnie z zarządzeniami władz państwowych zgromadzenia publiczne powyżej 50 osób zostały zakazane - dotyczy to także kościołów i miejsc kultu religijnego. Wobec tego abp Stanisław Gądecki zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie dodatkowych zarządzeń, które respektowałyby decyzje władz.

Biskupi odpowiedzieli na ten apel i zachęcają do pozostania w domach i oddania się modlitwie rodzinnej i prywatnej. Poszczególni hierarchowie wskazują także, aby na drzwiach kościołów wywieszać informacje o maksymalnej liczbie uczestników liturgii. Rekomendują przy tym, aby pierwszeństwo należało do osób, które prosiły o sprawowanie Mszy św. we wskazanej intencji.

Księża biskupi polecają szczególnie korzystanie z transmisji Mszy świętych. W ostatnim czasie pojawia się więcej nowych transmisji, szczególnie w Internecie.

Przypominamy, że zgodnie z rekomendacją Rady Stałej KEP w domach mogą pozostać także osoby, które mają obawę przed zarażeniem. To wskazanie uzyskało moc obowiązującego prawa, w związku z zaakceptowaniem go przez poszczególnych biskupów. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych materiałów. Obecnie biskupi apelują do wiernych, aby korzystać z udzielonej dyspensy, mając na względzie nie tylko własną osobę, ale również swoich bliźnich. Warto rozważyć, czy nie stykamy się z osobami starszymi lub chorymi. Być może osobiście nie jesteśmy zagrożeni, ale oni tak.

Jeżeli natomiast wybieramy się do kościoła, to pamiętajmy o istotnych regułach:

  • biskupi zachęcają do przyjmowania komunii św. na rękę;
  • znak pokoju powinniśmy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;
  • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego;
  • powinniśmy powstrzymać się także od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie;
  • kapłani powinni na kratki konfesjonałów nałożyć folie ochronne;
  • kapłani powinni zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao