Bp Bernacki: Kościół jest ostoją wiary i tożsamości

Kościół jest ostoją wiary i tożsamości. Nie poddawajmy się, bo Polska ma być ostoją kultury chrześcijańskiej - mówił w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.

W homilii bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej, podzielił się swoim własnym doświadczeniem pracy duszpasterskiej w swojej diecezji liczącej 1000 kilometrów. – Niestety czasy ateistyczne zniszczyły tam Kościół, wiernych i przez siedemdziesiąt lat Kościół katolicki tam praktycznie nie istniał – wyjaśniał bp Bernacki tłumacząc, że tylko dzięki cichej i gorliwej modlitwie udało się odnowić tam wiarę oraz struktury kościelne.

Ubolewał, że w Polsce są ludzie, którzy chcą rozbić Kościół. - Dzisiaj do Polski wkradają się różne złe czynniki, które chcą rozbić Kościół, rozbić chrześcijaństwo, uderzają w biskupów i kapłanów. Szydzą z tego, co święte, np. z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pamiętajmy, że Kościół jest święty, bo kieruje nim Duch Święty. Nie poddawajmy się, bo Polska ma być ostoją kultury chrześcijańskiej – zaznaczył kaznodzieja odwołując się do słów kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „naród, który nie ma tożsamości, swojej wiary i tradycji nie ma przyszłości”.

Podkreślał, że Polska bogata tradycją i wiarą może poszczycić się wieloma kapłanami, którzy pracują na całym świcie. - Módlmy się, żeby Polska dalej była przykładem. Jeżeli Polska będzie silna wiarą to będzie rozwijać się Ukraina i inne kraje, gdzie pracują kapłani z Polski. Wszyscy niesiemy Chrystusa do tych narodów swoim przykładem, a kapłani to wielcy szaleńcy Boży, którzy przyjechali na tamte tereny pracować – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Akcentował, że misją narodu polskiego w XXI wieku jest niesienie Chrystusa w świat i głoszenie Ewangelii. - Dzisiejsza niedziela z woli papieża Franciszka jest Niedzielą Słowa Bożego. Niech to słowo Boże będzie w naszych serach, na naszych ustach, w rodzinach i całym narodzie. Słowo Boże nas jednoczy i uświadamia, że jesteśmy katolikami, że jesteśmy tymi, którzy mają dawać dobre świadectwo – stwierdził ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Łukasz Buzun podkreślał, że byty polityczne przemijają, a Kościół trwa wiecznie. – Cała nasza tożsamość chrześcijańska jest zbudowana na fundamencie Kościoła i z tego czerpiemy siłę do ciągłego odnawiania się w Chrystusie – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który przewodniczył Mszy św. w intencji rodaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie, Litwie i Rosji.

W czasie Mszy św. modlił się także bp Leon Dubrawski, biskup diecezji kamieńsko-podolskiej na Ukrainie.

Podczas Eucharystii śpiewali artyści z Białorusi i Ukrainy oraz ks. Zbigniew Stępniak, światowej sławy muzyk.

Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

Uroczystość zakończyła się przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie bp Łukasz Buzun odmówił modlitwę do świętego, a bp Leon Dubrawski prowadził wspólny śpiew kolęd.

Wczoraj w Sycowie odbył się XVII Ogólnopolski Koncert Charytatywny Syców 2020 na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie z udziałem artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Dodatkową atrakcją była kuchnia kresowa.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Konsul Generalny RP w Irkucku w Rosji Krzysztof Świderek oraz proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Rafał Kopis.

ek / Syców

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama