Wierzę głęboko, że w najbliższych miesiącach dojdzie do uroczystości beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego wyraził dziś kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji XIII Święta Dziękczynienia.
Tegoroczne obchody - skromniejsze z powodu warunków epidemicznych - przebiegają pod hasłem "Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata".
W trakcie Mszy św. metropolita warszawski zawierzył Bożej Opatrzności Kościół i świat, zachęcając wszystkich do włączenia się w ten akt w trudnym - dla kraju i świata - czasie pandemii. Dzięki telebimom ustawionym w świątyni, w odczytanie aktu zawierzenia włączyli się wszyscy uczestnicy liturgii.
W homilii kard. Nycz przypomniał, że dziś, 7 czerwca, miała się odbyć beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, ale nie mogło do tego dojść z powodów ograniczeń epidemicznych. "Wierzę głęboko, że w najbliższych miesiącach doczekamy dnia, kiedy wiele tysięcy Polaków i gości z zagranicy będzie mogło na Placu Piłsudskiego uczestniczyć w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego" - powiedział metropolita warszawski.
Wyraził też nadzieję, że przyszłoroczne Święto dziękczynienia będzie podziękowaniem Bogu za beatyfikację Prymasa i że wówczas odbędzie się procesja z relikwiami kard. Wyszyńskiego do mieszczącego się w wilanowskiej świątyni Panteonu polskich świętych i błogosławionych.
"Mamy Panu Bogu za co dziękować, mimo tej trudnej sytuacji, a może - w tej trudnej sytuacji - wskazywał kard. Nycz. - Ale mamy także Panu Bogu co zawierzać; nas samych, nasze rodziny, Kościół, Polskę i cały świat"- dodał.
Obchody XIII Święta Dziękczynienia zakończą się o 21.37 wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – "Barki".
Jak zaznaczają organizatorzy, wszystkie Msze św. tego dnia będą odprawiane w intencjach dziękczynienia za doświadczenie obecności Chrystusa w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Opatrzność Boża wyprowadzi z tych doświadczeń.
Podczas Eucharystii wierni będą prosić także o ustanie zagrożenia, uzdrowienie chorych, za wszystkie służby i wolontariuszy oraz za zmarłych.
We wszystkich wydarzeniach Święta Dziękczynienia będzie można uczestniczyć online na parafialnej stronie internetowej.
Święto Dziękczynienia, ustanowione przez metropolitę warszawskiego, które po raz pierwszy było obchodzone w 2008 r., jest celebrowane nie tylko w archidiecezji warszawskiej, lecz także w całej Polsce.
W tym roku pandemia Covid-19 uniemożliwiła odbycie corocznej pielgrzymki z placu marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem tysięcy wiernych, którą tradycyjnie rozpoczynały się obchody Święta Dziękczynienia.
Wymogi sanitarne nie pozwalają też na uruchomienie Miasteczka dla Dzieci, które każdego roku było ogromną atrakcją dla najmłodszych i niosło w sobie także przekaz duchowy. Nie będzie także koncertu.
Organizatorzy proszą, aby “osoby, które będą uczestniczyły we wspólnej modlitwie w Świątyni Opatrzności Bożej zachowały określony rygorami sanitarnymi dystans oraz zakrycie ust i nosa maseczkami”.
Już o godz. 8.00 odbyła się wirtualna pielgrzymka z „Różańcem świętych – nie jesteś sam”, która była transmitowana w internecie. Modlitwę poprowadzi proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Tadeusz Aleksandrowicza.
W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca przypomniano poprzednie obchody Święta Dziękczynienia, m.in. pokazano zdjęcia z lat 2010-2019 ilustrujące wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.
O godz. 20.30 Mszy św. dziękczynnej przewodniczyć będzie ks. Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii i kustosza powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej. O 21.40 nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, zaś wierni odmówią Litanię do Najświętszego Serca Jezusa.
Obchody XIII Święta Dziękczynienia zakończą się o godz. 21.37 wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – "Barki". Tym razem odśpiewana zostanie ona w domach za pośrednictwem platformy wideokonferencji.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
tk, archwwa.pl / Warszawa