Do życia przykazaniami, jako narzędziem wolności zachęcał Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek wskazał, że Dekalog musi zostać przyjęty w sercu, ponieważ to ono stanowi centrum intencji, decyzji, słów i gestów każdego z nas.
Franciszek komentował fragment „Kazania na Górze” podejmujący kwestie wypełniania prawa. Wskazał, że Jezus chce pomóc swoim słuchaczom we właściwym podejściu do przykazań danych Mojżeszowi, zachęcając byśmy byli dyspozycyjni dla Boga, który poprzez Prawo wychowuje nas do prawdziwej wolności i odpowiedzialności. „Chodzi o to, by żyć nim jako narzędziem wolności, które pomaga nam, byśmy nie byli niewolnikami namiętności i grzechu. Kiedy ulegamy pokusom i namiętnościom, nie jesteśmy panami i twórcami swojego życia, ale stajemy się niezdolni, by kierować nim własną wolą i odpowiedzialnością” – mówił Papież. Wskazał, że owocem bycia niewolnikami namiętności są wojny i ich dramatyczne konsekwencje. Przypomniał o syryjskiej dziewczynce, która zmarła w minionych dniach z zimna.
„Akceptując Prawo Boże w swoim sercu, rozumiemy, że kiedy nie miłujemy bliźniego, w pewnym stopniu zabijamy siebie samych i innych, ponieważ nienawiść, rywalizacja i podziały zabijają miłość braterską, która jest podstawą relacji międzyludzkich. Dotyczy to zarówno wojen, o których mówiłem, ale i plotek ponieważ język zabija. – mówił Ojciec Święty. – Akceptując Prawo Boże w swoim sercu, rozumiemy, że pragnieniami trzeba kierować, ponieważ nie wszystko czego pragniemy możemy posiadać, i nie jest czymś dobrym poddawanie się uczuciom egoistycznym i zachłannym. Kiedy przyjmujemy Prawo Boże w swoim sercu, rozumiemy, że musimy porzucić styl życia składający się z nie dotrzymanych obietnic, a także przejść od zakazu składania fałszywej przysięgi do decyzji, by wcale nie przysięgać, przyjmując postawę pełnej szczerości wobec wszystkich.”
Papież podkreślił, że Jezus zdaje sobie sprawę, że nie jest łatwo żyć przykazaniami, dlatego też oferuje nam pomoc swojej miłości i obdarza swoją łaską. „Chodzi o zaufanie i powierzenie się Jemu, przyjmując rękę, którą On nieustannie wyciąga ku nam, aby nasze wysiłki i nasze konieczne zaangażowanie mogły być wsparte Jego pomocą, pełną dobroci i miłosierdzia” – zauważył Franciszek.
Źródło: Vatican News