Prymas Polski: to zakłamywanie historii

– Obwinianie Polaków o mordy dokonane przez Niemców, przez hitlerowców, jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem historii – stwierdził abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak spotkał się w piątek z dziennikarzami na konferencji prasowej przed 23. Dniem Judaizmu, którego ogólnopolskie obchody odbędą się w Gnieźnie w dniach 16-17 stycznia.

Pytany po spotkaniu o obecny stan dialogu polsko-żydowskiego, a także pojawiające się próby piętnowania Polaków jako „dyżurnych antysemitów”, podkreślił, że jest to niezwykle bolesne i krzywdzące.

- Musimy pamiętać o ogromnym cierpieniu Żydów, którzy byli pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. Oczywiście były akty wrogości i nienawiści, o których trzeba mówić i do których musimy się przyznawać w duchu prawdy i przebłagania Pana Boga, ale obwinianie Polaków o mordy dokonane przez Niemców, przez hitlerowców, jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem historii – stwierdził abp Polak.

Prymas skomentował też szeroko dyskutowaną w mediach nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Pytany, czy może to wpłynąć negatywnie na relacje polsko-żydowskie wyraził nadzieję, że tak się nie stanie.

- Będzie to w dużej mierze zależeć od tego, w jaki sposób obie strony będą tą nieobecność interpretować – przyznał Prymas dodając, że w takich sytuacjach potrzeba wielkiej rozwagi i delikatności, aby nie zaprzepaścić owoców długoletniego, ale i naznaczonego tyloma trudnościami dialogu polsko-żydowskiego.

Źródło: prymaspolski.pl / Archidiecezja Gnieźnieńska

« 1 »

reklama

reklama

reklama