„OPOWIEŚĆ '44” - nowy historyczno-edukacyjny projekt muzyczny

„OPOWIEŚĆ '44” - to wyśpiewany i zagrany obraz powstańczej Warszawy. Wydany w rocznicę Powstania Warszawskiego album zawiera utwory znane wraz z odkrytymi na nowo autentycznymi piosenkami oddziałów powstańczych.

Właściwie dopiero następnego dnia się dowiedziałem, bo słyszałem strzelaninę, ale nawet nie wiedziałem dobrze, co ona oznacza i nie spodziewałem się tego powstania... – mówi Jakub Tomasz Nowakowski, pseudonim „Tomek" „Tomasz", ambasador projektu „OPOWIEŚĆ '44", który w konspiracji był w Batalionie „Zośka", w 1. kompanii, I plutonie, 2. drużynie. Natomiast w Powstaniu Warszawskim trafił do Zgrupowania „Żniwiarz".

„OPOWIEŚĆ '44" to pełny jak nigdy dotąd - wyśpiewany i zagrany - obraz powstańczej Warszawy. Nowy historyczno-edukacyjny projekt muzyczny Fundacji Sztafeta i Wytwórni Muzycznej MTJ związany z powstaniem warszawskim to album – trylogia wydawana w rocznicę PW, na którym zostały zaprezentowane utwory znane wraz z odkrytymi na nowo autentycznymi piosenkami oddziałów powstańczych.

Część pierwsza „W bój pójdziemy" to utwory napisane w konspiracji przed wybuchem powstania oraz obraz entuzjazmu pierwszych dni walki. Do powstania albumu został wykorzystany "Mój Śpiewnik Powstańczy", wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, który zawiera teksty i zaznacza do jakich melodii mogły być śpiewane. Wcześniej nikt tego bogatego materiału nie opracował wykonawczo. Po raz pierwszy prezentuje go wydawnictwo „OPOWIEŚĆ '44".

„OPOWIEŚĆ '44" to nie tylko najpiękniejsze piosenki powstańcze, ale również film pełen wspomnień oraz relacjonujący prapremierowy koncert, który odbył się 31 lipca 2017 w ogrodzie „Trójki" Polskiego Radia. Podczas koncertu utwory z płyty „W bój pójdziemy" wykonał Teatr od Czapy. Wydarzenie niezwykłe, pełne wzruszeń, będące spotkaniem pokoleń, podczas którego w przepięknej oprawie muzycznej po raz kolejny został oddany hołd uczestnikom wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

Projekt „OPOWIEŚĆ '44" został objęty Honorowym Patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym Partnerem projektu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wokaliści: 

Teatr Muzyczny Od Czapy w składzie: Arkadiusz Buczkowski, Łucja Figacz, Sławomir Giska, Karolina Kozłowska, Piotr Ochnik, Klara Płatek, Małgorzata Przybysz, Krzysztof Rękawek, Ewa Rudnik, Antonina Święcińska, Małgorzata Wasilewska, Aleksandra Wiszniewska, Krzysztof O. Żochowski;

Gościnnie: Weronika Kowalska, Jan Rozmanowski

Muzycy:

Dariusz Bafletowski – gitara elektryczna, klasyczna i akustyczna, mandolina, ukulele, loopy

Dariusz Budkiewicz – gitara basowa

Julian Czaporowski – akordeon

Marta Sobczak – instrumenty klawiszowe

Marcel Baliński – fortepian (Marsz Żoliborza)

Przemysław Pacan – perkusja

Jan Szczepaniak – waltornia

Autor projektu „OPOWIEŚĆ '44" : Anna Żochowska

Produkcja muzyczna: Dariusz Budkiewicz

Realizacja, mix, mastering: Rafał Nowak

Ela Burza/Wytwórnia Muzyczna MTJ

Teatr "Od Czapy" - W Bój Pójdziemy - Trylogia "Opowieść '44" Vol. 1

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama