Toruń: II Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera

Po raz drugi nowe toruńskie świątynie wypełni muzyka w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA - „Muzyka Nowych Świątyń”. Festiwal rozpocznie się 16 września i potrwa do 15 października.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs chóralny, do którego zakwalifikowało się 11 chórów z całej Polski. Przesłuchania konkursowe odbędą się 14 października w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

Nad tegoroczną edycją Musica Vera patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jest to ogromne wyróżnienie dla Festiwalu i jego twórców. Kolejnym wyróżnieniem jest fakt, że obok dotacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego i dotacji Miasta Toruń festiwal otrzymał dofinansowanie z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ministerialnego programu „Kultura dostępna”.

Festiwal zainauguruje koncert zatytułowany „Pokój Tobie, Polsko”. Usłyszymy m. in. monumentalną Mszę za Ojczyznę Pawła Łukaszewskiego, jednego z najbardziej cenionych w świecie twórców muzyki sakralnej, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, laureata Fryderyków, ikony polskiej muzyki sakralnej. Dzieło to wykonają: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego oraz toruńscy śpiewacy.

Drugi koncert festiwalowy to prawdziwa uczta duchowa dla wielbicieli muzyki chóralnej; najpiękniejsze kompozycje ku czci Matki Bożej będzie można usłyszeć w wykonaniu jednego z najwspanialszych zespołów śpiewaczych na świecie, prawdziwego wirtuoza wśród europejskich chórów kameralnych – Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje koncert „Iuxta Crucem” podczas którego zabrzmi muzyka dawna. Użyte zostaną historyczne instrumenty epoki baroku. Specjalnie na ten koncert zostanie sprowadzony do Torunia unikalny na skalę Polski pozytyw organowy przystosowany do wykonywania muzyki dawnej – własność Polskiego Chóru Kameralnego.

Z pewnością z dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych spotka się modlitewne czuwanie w duchu Taizé połączone z adoracją Krzyża i wspólnym śpiewem przy dźwiękach harfy.

Nie zabraknie także muzyki organowej. „Marian Sawa in memoriam” – tak zatytułowany został koncert z muzyką niedawno zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i organisty.

Festiwal zamknie Ogólnopolski Konkurs Chóralny i uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu 90. urodzin Papieża Benedykta XVI, podczas której będzie można usłyszeć najstarszy śpiew Kościoła Katolickiego – chorał gregoriański.

Dzięki życzliwości toruńskich Proboszczów festiwalowe koncerty odbędą się aż w pięciu nowych świątyniach: kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na Skarpie, kościele pw. Ciała i Krwi Chrystusa na II Rubinkowie, kościele pw. MB Królowej Polski na I Rubinkowie, kościele pw. MB Nieustającej Pomocy na Bielawach oraz kościele pw. NMP Częstochowskiej u Ojców Paulinów.

Szczegółowy program Festiwalu na www.musicavera.pl.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Twórcami festiwalu są ks. kanonik Mariusz Klimek oraz Ewelina i Paweł Głowińscy.

xpb / Toruń

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao