Rzeszów: IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores

W dniach 7-10 września 2017 r. w Rzeszowie odbędzie się wielki jubileuszowy IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores, obchodzącej w tym roku 25-lecie istnienia.

Kongres przebiegać będzie pod hasłem Da pacem, Domine, in diebus nostris (Obdarz nas, Panie, pokojem w naszych czasach). Gospodarzem imprezy będzie Katedralny Chór Chłopięco – Męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka.

Do udziału w Kongresie, na zaproszenie organizatora, czyli Polskiej Federacji Pueri Cantores, której przewodniczy Mateusz Prendota, zgłosiło się 26 chórów z Polski i kilka chórów z zagranicy, (Łotwy, Ukrainy i Węgier), które stworzą razem potężny zespół złożony z tysiąca śpiewaków. Ponadto Rzeszów będzie gościł delegatów Federacji Narodowych Pueri Cantores i gości specjalnych, m.in. założycieli Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Każdorazowo Kongres to spotkanie chórzystów z całej Polski, w trakcie którego młodzi ludzie będą mieli okazję do wspólnych spotkań, koncertów i modlitwy poprzez piękny śpiew chóralny w liturgii. Przewodnią ideą spotkania w stolicy Podkarpacia, w myśl wspomnianego hasła i w nawiązaniu do jednej z wartości pielęgnowanych przez Federację Pueri Cantores, będzie modlitwa o pokój w regionie i świecie. 

Zjazd nawiąże również do zbliżającego się 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stanie się okazją do świętowania 25–lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Spotkanie małych śpiewaków będzie też wyrazem pielęgnowania muzyki kościelnej i wartości chrześcijańskich jako wspólnego dziedzictwa historycznego, społecznego i kulturalnego narodów Międzymorza.

Patroni honorowi:

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc

Prezydent Światowej Federacji Pueri Cantores

Kongresowi towarzyszyć będą koncerty, spotkania formalne i integracyjne.

W dniu 8 września, odbędzie się m.in. „Noc Chórów” – 9 koncertów w ramach cyklu „Owoce Ducha”.

W sobotę 9 września o godz. 19:30, w rzeszowskiej katedrze, w Koncercie Galowym z okazji 25-lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores wystąpi blisko 1000 wykonawców. Koncert ten zatytułowany jest "Jutro wszystkie dzieci świata będą śpiewać pokój Boży".

Szczegółowe informacje o kongresie znajdują się na stronie: www.puericantores.pl/rzeszow2017

Źródło: Beata Świerad, Rzecznik Pueri Cantores

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao