Beskidy: ruszył Tydzień Kultury Beskidzkiej

Rozpoczął się 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) – jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych Europy.

Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – wystąpi kilka tysięcy wykonawców: śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów. Spośród około stu zespołów goszczących na TKB kilkanaście przyjechało z zagranicy.

Tradycyjnie święto folkloru inauguruje korowód. Kolorowy, rozśpiewany i roztańczony pochód artystów przejdzie 28 lipca w Wiśle. Podobne korowody pojawią się także w Szczyrku (29 lipca), Istebnej (29 lipca), Żywcu (4 sierpnia) i Jabłonkowie (5 sierpnia).

Najważniejsze imprezy konkursowe TKB to odbywające się w Żywcu: 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich z udziałem 25 góralskich zespołów, oraz 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne – prezentujące kulturowe dziedzictwa różnych narodów.

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich pojawią się na scenie w Żywcu zespoły, kapele i grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści. Na zwycięzców czekają Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca. Podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zaprezentuje się 16 zespołów z 14 krajów z kilku kontynentów.

W ramach TKB w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach po raz 71. w dniach od 3 do 5 sierpnia odbywać się będzie Gorolski Święto. 4 i 5 sierpnia w Ujsołach zaplanowano 40. Wawrzyńcowe Hudy. Przy akompaniamencie wykonawców z różnych zakątków świata zapłoną wtedy słynne, gigantyczne ogniska. W Istebnej natomiast odbędzie się 24. Festyn Istebniański (28-29 lipca).

TKB to również kiermasze sztuki ludowej, okazja do degustacji potraw i poznania ludowych zwyczajów i obrządków. Szacuje się, że TKB zgromadzi w tym roku kilkutysięczną publiczność.

Historia tej imprezy rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.

rk / Wisła

« 1 »

reklama

reklama

reklama