Licheń: Lekcja muzealna dzieci z Kazimierza Biskupiego

Dzieci z piątej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim 18 września, w święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, uczestniczyły w wyjątkowej lekcji w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Czym jest patriotyzm i niepodległość mogły się dowiedzieć dzieci z piątej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim, które we wtorek, 18 września, w święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, uczestniczyły w wyjątkowej lekcji w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Prowadząca lekcję Anita Rossa, historyk sztuki na co dzień pracująca w licheńskiej placówce, prosiła uczniów o próbę odpowiedzi na pytania: kim są? co to jest patriotyzm i niepodległość? czy można być Polakiem nie mieszkając w Polsce? jakie obowiązki względem Ojczyzny ma każdy Polak w czasie pokoju?

Wykorzystując eksponaty zgromadzone w muzeum, p. Rossa naświetliła dzieciom burzliwe losy Polaków na przestrzeni wieków począwszy od czasów świetności Rzeczypospolitej, przez utratę niepodległości, walkę o polskość pod zaborami do odzyskania niepodległości sto lat temu.

Odważni mogli chwycić w dłoń szablę z 1803 roku. Natomiast wszystkie dzieci zobaczyły obrączkę gen. Józefa Hallera, oryginalne rysunki Jana Matejki czy rękopis Henryka Sienkiewicza.  Miały także możliwość przyjrzenia się z bliska świadectwom szkolnym z XIX w., poznały bohaterów tamtych czasów: Tadeusza Kościuszkę, Józefa Poniatowskiego - bohaterów walczących w Powstaniu Styczniowym.

W sali, w której znajduje się obecnie wystawa czasowa „Polska to jest przyszłość”, przygotowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie obejrzeli fragment filmu „Syzyfowe prace” ukazujący lekcję języka polskiego prowadzoną pod zaborem rosyjskim.

Zwieńczeniem lekcji było przygotowane dla uczniów zadanie. Otrzymawszy mapkę Polski z XVIII w., musieli tak ją ułożyć, aby „ samodzielnie dokonać” rozbiorów ziem Polski. Na koniec dzieci stworzyły własne projekty biżuterii patriotycznej oraz projekty na patriotyczne koszulki.

„Przyjechaliśmy do Lichenia, aby dowiedzieć się więcej o naszej Ojczyźnie, ale i o naszym patronie, św. Janie Pawle II, który jest związany z licheńskim sanktuarium. Obchodzimy w tym roku stulecie odzyskania niepodległości i jest to dla nas bodziec, aby lepiej poznać historię naszej Ojczyzny. Poza tym nasz przyjazd do Lichenia wpisuje się w prowadzony w naszej szkole całoroczny projekt związany z obchodami odzyskania  niepodległości” - wyjaśniła p. Jolanta Rogalska, nauczycielka języka angielskiego, która przyjechała do Lichenia z podopiecznymi. 

Uczniowie wraz z wychowawczynią modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji młodzieży i Ojczyzny, zwiedzili bazylikę oraz kaplicę św. Jana Pawła II.

źródło: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama