Przasnysz: wystawa o św. Patryku w Muzeum Historycznym

Kamienne krzyże św. Patryka, miejsca związane z działalnością misjonarzy w Irlandii Północnej oraz zabytki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, można oglądać na wystawie „Śladami Świętego Patryka” w Muzeum Historyczny w Przasnyszu w diecezji płockiej.

Eksponaty związane ze świętym, który ochrzcił Irlandię, można oglądać do końca sierpnia.

Wystawę „Śladami Świętego Patryka” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu tworzy 12 plansz, na których znajdują się informacje dotyczące św. Patryka – patrona Irlandii, w tym kamienne krzyże świętego Patryka. Umieszczono na nich też miejsca związane z działalnością misjonarzy w Irlandii Północnej. Na planszach pokazano na przykład zabytki z okresu wczesnego chrześcijaństwa m.in. kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, miejsca pochówku i relikwie.

Zaprezentowanie w Przasnyszu reliktów wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie Down w Irlandii było możliwe dzięki współpracy Muzeum Historycznego z Państwowych Muzeum Archeologicznym w Warszawie, które z kolei współpracuje z Down County Museum w Downpatrick w Ulsterze.

Jak przypomniano podczas wernisażu wystawy, św. Patryk właśnie w hrabstwie Down i jego okolicach w Irlandii Północnej w 432 r. rozpoczął swoją misję ewangelizacyjną. Po śmierci święty ten został pochowany na Wzgórzu Down.

Wystawę pt. „Śladami Świętego Patryka” oglądać można w Muzeum Historycznym w Przasnyszu do końca sierpnia br. Kuratorem wystawy jest Sebastian Pietrzak. W planach placówka ta ma też wystawę o św. Stanisławie Kostce (1550-1568), który pochodził z Rostkowa koło Przasnysza.

Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się prawdopodobnie w 385 r. Pochodził z terenów dzisiejszej Walii, z pochodzenia był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy Patryk postanowił wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Chyba spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Był też podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours i znajdował się pod jego duchowym wpływem. Działalność misyjną rozpoczął w roku 431, w 432 roku został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh (444). Prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r.

eg / Przasnysz

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao