Polska Pomaga. Na charytatywnym koncercie uzbierano sporą kwotę dla Wenezueli

Uzbierana z koncertu kwota zostanie przekazana na pilną pomoc mieszkańcom pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

Podczas koncertu Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wręczył dwa specjalne wyróżnienia – pierwsze dla „polskiego dzieła za granicą” otrzymało Zgromadzenie Sióstr od Aniołów, drugie, dla „zagranicznego dzieła, które imponuje i inspiruje nas Polaków do działania”, otrzymał Pedro Soares dos Santos z Portugalii, prezes zarządu Jeronimo Martins.

Polska Pomaga – to tytuł niezwykłego koncertu charytatywnego, który odbył się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia we współpracy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrem Glińskim, Polską Operą Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. Program koncertu wypełniła radosna muzyka o tematyce wielkanocnej. W programie znalazły się zarówno tradycyjne polskie pieśni z różnych epok, jak i arcydzieła światowej literatury muzycznej.

Dochód z koncertu w całości zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom Wenezueli. Ich obecna sytuacja jest dramatyczna, a oni sami nie widzą nadziei na poprawę. Zmiany polityczno-gospodarcze doprowadziły do krytycznej zapaści państwa, problemów z żywnością, energią, wodą i komunikacją.

"Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pomagać. Caritas wyznaczył w tym roku cel dość odległy, ale oni wiedzą najlepiej, komu trzeba w danym momencie pomagać i gdzie są największe potrzeby" – powiedział minister kultury, wicepremier Piotr Gliński. "Kraj załamał się po próbach wprowadzenia doświadczeń komunistyczno-socjalistycznych. Miliony ludzi zostały bez środków do życia i bez zaopatrzenia. W tej chwili trzeba budować tam takie miejsca, w których można ludziom rozdawać żywność i zaspokajać ich podstawowe potrzeby" – skomentował obecną sytuację w Wenezueli.

Podczas koncertu, oprócz niezwykłej części artystycznej, Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wręczył dwa specjalne wyróżnienia „Ubi Caritas”.

Pierwsze trafiło do polskiego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów i ich wielkiego dzieła pomocy w Rwandzie. Siostry od ponad 35 lat niosą pomoc w najodleglejszych regionach Rwandy, docierając tam, gdzie bezbronni i najsłabsi nie mogli wcześniej liczyć na wsparcie. Polskie Zgromadzenie Sióstr od Aniołów pomaga samotnym matkom i dzieciom, daje szansę na zatrudnienie i edukację, prowadzi jedyne hospicjum w kraju. Siostry nie opuściły swoich podopiecznych nawet podczas ludobójstwa 25 lat temu i do dziś opiekują się nimi niosąc przesłanie miłości i pokoju.


"Od trzydziestu pięciu lat dzięki pomocy, która płynie z Polski, pełnimy misję w samym sercu Afryki. I ta piękna praca nieustannie daje nam przekonanie, że pomagając i dając tym bardziej jesteśmy obdarowywani" – powiedziała odbierająca nagrodę w imieniu zgromadzenia siostra Maria Piątkowska.

Drugie wyróżnienie zostało przyznane osobie z zagranicy – Pedro Soares dos Santos z Portugalii, który połączył dwie rzeczywistości – biznesu i działalności charytatywnej, którą realizuje na kilku kontynentach, tam, gdzie nastąpił nagły kryzys, ale także w codziennych potrzebach seniorów i innych grup społecznych. Caritas Polska podkreśliła zaangażowanie Pedro Soares dos Santosa w walkę z głodem i niedożywieniem w Portugalii, Polsce i w Kolumbii.

- Skala zaangażowania na rzecz potrzebujących pana Pedro Soares dos Santosa we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność, a także gotowość niesienia pomocy w innych częściach świata są godne wyróżnienia i są dla nas źródłem inspiracji – powiedział podczas gali wręczania nagród ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

- Jesteśmy częścią lokalnych społeczności, w których działamy i dlatego też czujemy się zobowiązani, by pomagać. Cieszymy się, że możemy wykorzystać zasięg naszych sieci spożywczych, by skutecznie dotrzeć ze wsparciem do osób zagrożonych niedożywieniem. Choć wierzymy, że pomaganie osobom w trudnej sytuacji należy do naszych obowiązków, to wyróżnienie jest dla nas zaszczytem i motywuje nas, by kontynuować nasze działania - powiedział Pedro Soares dos Santos, Prezes Zarządu i CEO Grupy Jeronimo Martins.

Polacy przez wieloletnie doświadczenia niedostatku i cierpienia nauczyli się jak ważne jest dzielenie się tym, co mają z innymi, choć sami często niewiele posiadamy. Dlatego też jako Polacy nie są obojętni na wielką krzywdę jaka dzieje się naszym siostrom i braciom z Wenezueli. Znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego co my.

Koncert w wykonaniu solistów, Zespołu Wokalnego Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki rozpoczęto południowoamerykańską pieśnią "Cachua serranita". W programie znalazły się tradycyjne polskie utwory wielkanocne z różnych epok i światowe arcydzieła m.in. Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jerzego Fryderyka Haendla. Gościnnie wystąpili syryjski śpiewak i kompozytor Wassim Ibrahim oraz Robert Siwak – znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych.

Koncert charytatywny, organizowany przez MKiDN z inicjatywy ministra kultury na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritas Polska, odbył się po raz czwarty. W poprzednich latach dochód przekazywano na rzecz ofiar konfliktu w Syrii i pomoc dla Aleppo.

Zbiórka środków trwa. Chcący wesprzeć akcję mogą wysłać SMS charytatywny pod nr 72052 o treści POLSKAPOMAGA – pisane łącznie (kosz: 2,46 zł z VAT)


Centrum Medialne Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama