Słowo, które tworzy ład. O „Ogrodzie” ks. Jerzego Szymika

Idąc po ogrodzie ks. Szymika – „już nie w Eden, jeszcze nie w Getsemani” – poznajemy krok po kroku jego świat i myśli. Ten spacer ukazuje z jednej strony przemijanie, a z drugiej czasem trudno uchwytną radość, że możemy w nim uczestniczyć, że to przemijanie jest darem.

Pod koniec listopada premierę miał kolejny tom wierszy ks. Jerzego Szymika pt. „Ogród”. Jest to zbiór 77 utworów z lat 2017-2020. Zaczyna się tytułowym wierszem, a kończy epilogiem nawiązującym do aktualnej sytuacji – pandemii koronawirusa.  

Spoiwem tematycznym utworów jest ogród. Autor podzielił wiersze na kilkanaście grup, np. „Derenie i forsycje”, „Domowe róże”, „Drzewo poznania”, „Wśród mirtów”. Treść dotyka wielu sfer i wartości, jak m.in. życie, śmierć, wiara, kapłaństwo, samotność, przyjaźń, piękno, sztuka, przyroda. A topografia prowadzi nas od ogrodu w Pszowie, Śląska, przez Kraków, Siedlce, Supraśl, po Ziemię Świętą. Nie sposób wymienić ani wszystkich tematów, ani miejsc, bo ich bogactwo jest w tym tomie naprawdę wielkie. Za każdym wierszem stoi inna myśl, w otoczce z codzienności, wydarzenia czy spotkania.

Wielką wartością poezji ks. Szymika jest zakorzenienie jej we współczesnej rzeczywistości. Autor nie ucieka od czasów, w których żyje, ale w nich uczestniczy. Nie buntuje się przeciwko współczesnej kulturze, ale ją czyta na swój własny sposób – bardzo głęboki i nierzadko zaskakujący. Kto by pomyślał, że w wierszach duchownego spotkamy Dolores O’Riordan (wokalistkę The Cranberries), Sarę Sampaio (portugalską modelkę Victoria's Secret) czy nawet Lady Gagę i jej piosenkę z filmu „Narodziny gwiazdy”? Kto wpadłby na pomysł napisania wiesza o śledzeniu przesyłki czy zjeździe absolwentów uniwersytetu? Z tych prostych codziennych spraw, które nas otaczają, ks. Szymik wyprowadza głębię i pokazuje, że Bożej obecności można doświadczać wszędzie.

Idąc po ogrodzie ks. Jerzego, poznajemy krok po kroku jego świat i myśli. Ważne osoby, wydarzenia, refleksje, które mieszczą się między Edenem a Getsemani, czyli tam, gdzie aktualnie jesteśmy. Ten spacer ukazuje z jednej strony przemijanie, a z drugiej czasem trudno uchwytną radość, że możemy w nim uczestniczyć, że to przemijanie jest darem.

Jak powiedział ks. Szymik podczas premiery książki: „Poezja jest sposobem posługiwania się słowem, które porządkuje – tworzy rodzaj ładu zamierzonego dla świata przez Boga. Ma temu ładowi służyć i być jego świadkiem”. Porządkowanie rzeczywistości w poezji ks. Szymika jest niezwykle interesujące i oryginalne, a jednocześnie wpisane w ponadczasowe poszukiwanie piękna, które jest nierozerwalnie sprzężone z prawdą i dobrem.

Ks. Jerzy Szymik, „Ogród”, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2020.

Relacja ze spotkania premierowego

Księgarnia św. Jacka

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama