„Dzień dobry, czy wszyscy żyją…?”

Tym powitaniem patrole Straży Miejskiej rozpoczynają jesienią i zimą odwiedziny pustostanów i trudno dostępnych miejsc, w których są bezdomni

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją…?” - tym powitaniem wyspecjalizowane patrole Straży Miejskiej rozpoczynają jesienią i zimą odwiedziny pustostanów i trudno dostępnych miejsc, w których przebywają bezdomni. Caritas Polska, Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy oraz Lekarze Nadziei w okresie jesieni i zimy będą nieść pomoc socjalną, żywnościową i medyczną dla osób bezdomnych w Warszawie.

Akcja „Dzień Dobry, czy wszyscy żyją…?” polega na zbiórce środków finansowych prowadzonej przez Caritas Polska w serwisie www.pomagam.caritas.pl oraz na zakupie i dystrybucji koców, polarów, skarpet, czapek, środków opatrunkowych, medykamentów i gorącej zupy. Zakupione dary będą rozwożone przez patrole Warszawskiej Straży Miejskiej, w których będzie uczestniczył przedstawiciel Caritas Polska, gorącą zupę przygotuje kuchnia fundacji Pro Caritate. W skład części patroli wejdą przedstawiciele Lekarzy Nadziei z zespołem studentów ratownictwa medycznego, którzy udzielą osobom bezdomnym odpowiedniego wsparcia medycznego.

Oczywiście, będziemy starali się dotrzeć do wszystkich z pomocą, jednak w tym roku chcemy przede przyjrzeć się w jakim stanie zdrowia są osoby bezdomne, dlatego rozszerzyliśmy zakres współpracy – mówi Janusz Sukiennik, koordynator akcji z ramienia Caritas Polska.

Jednocześnie osoba bezdomna będzie mogła otrzymać pomoc w jednym ze schronisk Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z patrolem Straży Miejskiej i Caritas Polska, osoby bezdomne przebywające poza miejscami stałej opieki odwiedzi ksiądz z posługą sakramentalną i wigilijnym opłatkiem.

Bezdomność rzadko jest wyborem. Jest dotkliwym brakiem domu, normalnych więzi międzyludzkich i nadziei na zmianę sytuacji. Jesień i zima to czas najbardziej niebezpieczny dla zdrowia i życia osób bezdomnych przebywających poza ośrodkami pomocy. Na terenie Warszawy jest to od 400 do 800 osób. Każdego roku z powodu wychłodzenia i chorób umiera w Polsce ok. 100 osób bezdomnych. Poprzez akcję „Dzień dobry, czy wszyscy żyją…?” Caritas, Warszawska Straż Miejska i Lekarze Nadziei, chcą wpłynąć na tę dramatyczną statystykę, chcą również uświadomić społeczeństwu wagę troski o każdą, najsłabszą nawet jego jednostkę. Każde życie, nawet to zmagające się z trudem i poniżeniem posiada swoją godność i jest bezcenne.

Ponad trzymiesięczna pomoc dla kilkuset osób została wyceniona na ok 30 tys. zł. Zbiórkę na ten cel Caritas Polska przeprowadzi w serwisie www.pomagam.caritas.pl. Tam również będą prezentowane informacje dotyczące przebiegu działań pomocowych.

Patronem medialnym akcji jest Radio Warszawa i Zarząd Transportu Miejskiego.

« 1 »

reklama

reklama

reklama