Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Lady D. uhonorowane

W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, odbyło się uroczyste uhonorowanie wyjątkowych kobiet.

W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, odbyło się uroczyste uhonorowanie wyjątkowych kobiet, które zmagają się z własną niepełnosprawnością, a mimo to wnoszą istotny wkład w życie społeczne w różnych dziedzinach.

Poseł Marek Plura w 2002 r. zainicjował w Katowicach konkurs Lady D. Tytuł ten stanowi skrót angielskiego wyrażenia "Lady Disabled" - Dama Niepełnosprawna.

W tym roku uroczysta gala regionalna konkursu odbyła się w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach, przy Placu Rady Europy 1. Obchody uświetnił występ kwartetu smyczkowego A. Quartet z Katowic.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Kapituły Lady D. w województwie śląskim podkreślił, że plebiscyt ten, to nie wybory piękności a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu ludzi. - Paniom trudniej budować pozytywny obraz samej siebie z powodu niepełnosprawności, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy młodość, sukces i slim-fast’owa uroda wyznaczają wartość człowieka. Trzeba niesamowitej, kobiecej siły, żeby przebić się przez ten schemat, gruby jak mury więzienia - powiedział.

Dyplomy Lady D. wręczono następującym laureatkom: W kategorii Dobry Start wyróżniono Martę Zając - studentkę filologii na Uniwersytecie Śląskim, która była pierwszą niepełnosprawną stażystką z województwa śląskiego w Parlamencie Europejskim. W kategorii Kultura i Sztuka nagrodzono Sonię Osiecką – Babut, artystkę malującą na szkle.

Anna Wandzel została wyróżniona w dziedzinie Życie Zawodowe. Pracując jako Konsultant ds. Studentów Niepełnosprawnych w Uniwersytecie Śląskim opracowała program „Uniwersytet równych szans” i doprowadziła do jego wdrożenia, dzięki niemu sukcesywnie dostosowano Uniwersytet Śląski do potrzeb niepełnosprawnych studentów. Zdobytą wiedzę i doświadczenia w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych wykorzystała podczas pracy na stanowisku dyrektora śląskiego oddziału PFRON. Jest przewodniczącą Wojewódzkiej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych, działa w Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych "Pogranicze Bez Barier" z Bielska Białej.

Za działalność w obszarze życia społecznego nagrodzono Grażyna Trębacz - prezes Katowickiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu i wiceprzewodnicząca Koła Osób Niepełnosprawnych przy Automobilklubie Śląskim. Od lat „wyciąga” z domu i mobilizuje do aktywności osoby zrzeszone w tych organizacjach. Inicjuje wiele przedsięwzięć m.in. coroczne rajdy Ślązaczek i karliczek, ten ostatni ma rangę turystycznego Pucharu Polski.

Tytuły przyznaje kapituła, której pierwszą przewodniczącą była Krystyna Bochenek. Obecnie konkurs ma etapy regionalne oraz etap krajowy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama