Prymas Polski: "Zero tolerancji dla pedofilii” - zasada dla całego Kościoła

„Zero tolerancji dla pedofilii jest i musi być zasadą przyjętą przez cały Kościół” – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, który dziś będzie się modlić za ofiary wykorzystywania seksualnego.

Metropolita gnieźnieński podkreśla, że obchodzony dziś po raz pierwszy, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne jest budzeniem odpowiedzialności i zarazem wyrazem głębokiej troski i solidarności z pokrzywdzonymi.

„Z jednej strony jest to budzenie naszej świadomości i odpowiedzialności za grzech niektórych naszych braci, którzy się tego strasznego przestępstwa przed Bogiem i wobec człowieka dopuścili. Z drugiej strony to dowód naszego głębokiego współczucia i solidarności z tymi, którzy w tak potworny sposób zostali skrzywdzeni przez ludzi Kościoła i którzy z tego powodu cierpią. Obejmując ich modlitwą – tą szczególną modlitwą jedności z Chrystusem w czasie Drogi Krzyżowej, chcemy prosić dla nich o wewnętrzne uzdrowienie” – mówi abp Wojciech Polak.

Prymas zaznacza również, że wszelkie zgłaszane przypadki, czy choćby docierające do kurii sygnały dotyczące tego przestępstwa powinny być skrupulatnie badane. Ścieżkę postępowania wyznaczają tu precyzyjne wytyczne przygotowane przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski.

„Mamy jasne wskazania jak postępować w takich przypadkach. Co do istoty sprawy wszyscy jesteśmy przekonani, że tu nie może być cienia tolerancji. To jasne i zwięzłe «zero tolerancji dla pedofilii» jest i musi być zasadą przyjętą przez cały Kościół” – stwierdza metropolita gnieźnieński.

Dzisiejszą Drogę Krzyżową w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych Prymas Polski odprawi w Rościnnie, gdzie rozpoczyna doroczne wielkopostne rekolekcje wraz z duchownymi, osobami konsekrowanymi, pracownikami kurii gnieźnieńskiej i instytucji centralnych. Do włączenia się dziś w przebłagalną modlitwę abp Polak wezwał także w specjalnym komunikacie wszystkich księży i osoby konsekrowane w archidiecezji gnieźnieńskiej. Kapłani będą się modlić w tej intencji także podczas wielkopolskiego dnia skupienia, który odbędzie się 11 marca w czterech miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama