Abp Gądecki: nowa bazylika w Poznaniu powinna pomnażać kult św. Józefa

Z apelem o pomnażanie czci do św. Józefa zwrócił się do karmelitów bosych, kustoszów nowej bazyliki mniejszej w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Godność i tytuł bazyliki poznańskiemu sanktuarium św. Józefa przyznał papież Franciszek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w uroczystości ogłoszenia papieskiej nominacji i odczytania dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Poświęcił także okolicznościową tablicę wewnątrz kościoła i tablicę nad wejściem z napisem „Basilica Minor”.

„Boża Opatrzność pozwala nam dzisiaj uczestniczyć w radosnej uroczystości. Tutejsze sanktuarium, będące najstarszą świątynią dedykowana w Polsce św. Józefowi – decyzją Ojca Świętego – otrzymuje tytuł bazyliki mniejszej” – mówił abp Gądecki.

Rozważając życie patrona sanktuarium, św. Józefa, metropolita poznański mówił o jego rozterkach i o wsłuchiwaniu się w głos Boga. „Bez tego nadprzyrodzonego światła Józef nie byłby w stanie zrozumieć Bożych planów. Dopiero umocniony słowami anioła zrozumiał prawdę o niewypowiedzianym powołaniu swojej Małżonki” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył też, że Józef właściwie odczytał prawdę o swoim własnym powołaniu i posłuszny Duchowi, odnalazł w Nim samym źródło miłości – swej oblubieńczej, męskiej miłości. „To właśnie on – jako przybrany ojciec – będzie kształtował ludzki charakter Jezusa i przygotowywał Go do wypełnienia misji Sługi Pańskiego. Cieśla z Nazaretu okazał się doskonale posłusznym Bogu” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na fakt, że choć od czasów św. Józefa warunki życia bardzo się zmieniły, ciągle aktualne pozostają wymogi moralne, jak troska, ochrona i pomoc dla rodziny. Zauważył, że duchowe wsparcie rodzinom powinno być udzielane także w takich świątyniach, jak bazyliki mniejsze.

„Kongregacja Obrzędów stawia tym kościołom wysokie wymagania” – przekonywał abp Gądecki. Przypomniał konieczność przepowiadania słowa Bożego z wszelką starannością i głębią, świątynia powinna charakteryzować się dbałością o kult, być ośrodkiem pulsującym aktywnym życiem duszpasterskim, szerszą dostępnością do Eucharystii, do sakramentu pokuty i pojednania.

„W tym szczególnym momencie nadania temu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej pragnę jak najserdeczniej podziękować Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego życzliwość dla tutejszego kościoła” – mówił abp Gądecki.

„Przed naszymi karmelitami pojawił się szereg nowych obowiązków. Życzę więc wszystkim pracującym tutaj kapłanom wielu Bożych błogosławieństw dla jak najstaranniejszego wypełnienia waszych zadań duszpasterskich związanych z tytułem «bazylika mniejsza». Na większą chwałę i cześć św. Józefa” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W poznańskiej uroczystości wzięli udział kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. W murach nowej bazyliki metropolitę poznańskiego witali o. prowincjał Jan Malicki, o. przeor Wojciech Ciak i o. Mariusz Jaszczyszyn.

Kościół karmelitów bosych w Poznaniu jest najstarszą w Polsce świątynią pod wezwaniem św. Józefa. Karmelici przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku na miejscu pierwotnego kościoła ukończono budowę okazałej barokowej świątyni, w której wierni modlą się do dziś.

Spisywana od XVII wieku kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Józefa. W 2014 r. abp Gądecki dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku Oblubieńca NMP.

Kościół w Poznaniu jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą. Tytuł ten nadaje się kościołom odznaczającym się znaczną wartością zabytkową i dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej.

W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki mniejszej nosi katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze w Gostyniu, oraz kolegiaty w Lesznie i w Szamotułach.

ms / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama