Nowym zwierzchnikiem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie został w Polsce dr Józef Dąbrowski.
O nominacji zwierzchnika Zakonu Grobu Bożego poinformował 3 kwietnia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a zarazem Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce. Dr Józef Dąbrowski objął urząd zwierzchnika polskich bożogrobców po zmarłym 21 marca 2017 r. prof. Piotrze Małachowskim.
Pochodzący z Mińska Mazowieckiego 68-letni dr Józef Dąbrowski ukończył studia w Instytucie Transportu Politechniki Warszawskiej. Od 1972 r. pracuje w kolejnictwie, w tym na stanowiskach kierowniczych. Od 1980 r. należy do NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany od 19 grudnia 1981 do 29 kwietnia 1982.
W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP III kadencji, wybrany z listy AWS. Przewodniczył sejmowej Komisji Transportu.
W 2001 r. powrócił do pracy w PKP, przez kilka miesięcy zasiadał w zarządzie PKP Intercity, później został rzecznikiem praw klienta.
Dr Dąbrowski od 1996 r. jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, należy też do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w 1163 r. Jaksa z Miechowa. Członkowie zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich bożogrobcami lub miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba – Bazylika Grobu Bożego w Miechowie.
W poczet zakonu przyjmowane są osoby duchowne i świeckie, rekomendowane przez jednego z członków zakonu, wykazujące się pobożnością, uczestniczące w działalności Kościoła, apostolatu świeckiego, posiadające zmysł ekumeniczny.
Głównymi dziełami polskiego zwierzchnictwa w Ziemi Świętej jest wspieranie patriarchy łacińskiego Jerozolimy w utrzymaniu niektórych placówek szkolno-wychowawczych dla dzieci, remonty w obiektach sakralnych, wspieranie działalności sióstr elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
Pierwotnym celem Zakonu była opieka nad Świętym Grobem w Jerozolimie oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej bożogrobcy szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej – m.in. prowadzili szpitale w Gnieźnie, Krakowie i Bytomiu. Od bożogrobców pochodzi m.in. zwyczaj urządzania Grobu Pańskiego w Wielki Piątek.
ks. Przemysław Śliwiński/archwwa.pl
Zdjęcie: Część górna Grobu Bożego w Bazylice w Miechowie autor: Mach240390, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0