Jasna Góra: trwa 81. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

„Wstań, Głoś! Zaryzykujesz?” – to wezwanie podejmują na Jasnej Górze studenci, nauczyciele i duszpasterze z różnych ośrodków naukowych w Polsce na 81 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akademickiej.

81 Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka jest także wołaniem o nowy zapał ewangelizacyjny – podkreśla ks. Krzysztof Siwek z Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego.

- Myślę, że ta pielgrzymka akademicka jest z jednej strony manifestacją, że młody człowiek jest gotowy na to i ma odwagę, by sprostać wezwaniu ewangelizacyjnemu, a z drugiej strony będzie umocnieniem dla tych, którzy się wahają – wyraził nadzieję ks. Siwek. Przypominając tradycje pielgrzymowania studentów na Jasna Górę sięgającą roku 1936 i złożonych wówczas przyrzeczeń, zauważył, ze śluby, w których wówczas młodzież zobowiązała się dochować wierności Kościołowi i Stolicy Apostolskiej oraz kierować się w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym zasadami wiary, są i dziś niezwykle aktualne.

"Na pewno zmieniła się sytuacja polityczna, ale społeczeństwo nadal potrzebuje wskazania wyraźnego kierunku, i takie hasła jak odwaga, patriotyzm, jak wspólnota, jak ofiara z siebie są ciągle aktualne. Myślę, ze nawet w naszych czasach bardziej, skoro młody człowiek ma tyle innych wyzwań, które go absorbują” – mówił rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie i kierownik wszystkich duszpasterstw akademickich w Polsce.

"Jest dużo modlitwy, radości, nowych znajomości, bardzo pozytywnej atmosfery, i naprawdę chce się tutaj wracać co roku. Matka Boża Częstochowska ma taki dar, że przyciąga do siebie ludzi. Także studenci szczególnie się gromadzą wokół Niej (...) wiedzą, że przyjeżdżają do Matki, że mają jakiś cel, żeby tutaj przyjechać, żeby być razem – opisywała atmosferę pielgrzymki Agata z Poznania.

Studenci wzięli dziś udział w konferencjach prowadzonych przez ks. Mirosława Malińskiego, duszpasterza akademickiego z Wrocławia, Mirosławę Majerowicz- Klaus, psychoterapeutkę i Tadeusza Chudeckiego, aktora filmowego i teatralnego.

„Bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony do wygłoszenia konferencji, trochę byłem zdenerwowany, bo nigdy w życiu nie mówiłem do tysiąca chłopów tylko, wolę czasami sobie z kobietami porozmawiać, ale myślę, że słuchali i coś tam byłem im w stanie przemycić” – powiedział Tadeusz Chudecki.

Zdaniem aktora trzeba robić wszystko, żeby młodzieży pokazywać dobre drogi, dawać świadectwo, rozmawiać, zaprzyjaźniać się z młodymi ludźmi, którzy często poddawani są różnorodnym manipulacjom. Wskazywał na współczesne zagrożenia, które mają wpływ na młodych ludzi stwierdził, że jest im trudniej wierzyć.

„Ilość pokus, reklam, używek, w tej chwili po prostu jest taka konsumpcja wszędzie, że właściwie człowiek jest traktowany tylko jako obiekt, który ma coś kupić. (…) A do tego używki, narkotyki, Internet, który sam w sobie jest wspaniały, ale który ma też mnóstwo plugastwa" – mówił Tadeusz Chudecki.

Po południu tradycyjnie młodzież przeszła w procesji różańcowej z archikatedry na Jasną Górę modląc się za świat akademicki. Po Apelu Jasnogórskim młodzież rozpocznie nocne czuwanie modlitewne. 81. pielgrzymka akademicka zakończy się jutro Mszą św. o godz. 9.00, której przewodniczyć będzie bp Marek Marczak, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego.

mir / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama