Rzeszów: 97-metrowa kremówka z okazji urodzin Jana Pawła II

28 maja, na rzeszowskim rynku, Caritas zorganizowała coroczny festyn rodzinny „Bądźmy razem”. Jedną z atrakcji była akcja „Papieska Kremówka”. Wydarzenie było okazją do dziękczynienia za urodziny Jana Pawła II, za wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 r. oraz za jego kanonizację.

Pierwszym punktem świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Piotr Potyrała oraz ks. Jan Szczupak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i proboszcz parafii farnej w Rzeszowie. 

Homilię wygłosił bp. Wątroba. W nawiązaniu do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego metropolita rzeszowski powiedział: „Dzisiejsza uroczystość każe nam oderwać wzrok od ziemi, od ciasnego ziemskiego horyzontu i spojrzeć w niebo. A kto pierwszy nas uczył o niebie? To mamy mówiły nam o niebie, o Panu Bogu, o aniołach. Później duszpasterze i on – św. Jan Paweł II – największy z pasterzy, którego szczęście mieliśmy poznać - zaznaczył.

Duchowny przypomniał, że to właśnie papież-Polak troszczył się, by wierni nie przywiązywali się zbytnio do życia na ziemi, ale potrafili podnosić wzrok ku niebu. "Wszystko po to byśmy nie tracili z oczu perspektyw nieba, czyli wieczności i zbawienia. Całą swoją aktywność pasterską, aż do końca, do ostatniego tchnienia Jan Paweł II koncentrował na tym, by nas prowadzić do nieba" - podkreślił biskup.

Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja „Kremówki Papieskiej” oraz jej wykonawców i sponsorów. Wykonawcą „Papieskiej Kremówki” był Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy.

Podczas rozdawania kremówek uformował się orszak, na czele z Orkiestrą Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto”, który przeszedł na rzeszowski Rynek, gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Rozdano ponad 13 tysięcy porcji ciasta.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne gry i zabawy, z których skorzystało kilka tysięcy osób. Były koncerty muzyczne, występy taneczne, konkursy oraz przejażdżki bryczkami i motocyklami.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, z której dochód przeznaczono na wsparcie potrzebujących dzieci. Festyn zakończył się o godz. 20.00 Apelem Jasnogórskim.

"Kremówka papieska" powstaje co roku w rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, który w tym roku kończyłby 97 lat. Z biegiem lat kremówka jest o metr dłuższa. Upamiętnia ona również wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 roku i nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa.

tn, ar / Rzeszów


Zdjęcie: Kremówki autor: Piotrus, CC BY-SA 3.0

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao