Rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych, festiwale muzyki chrześcijańskiej, powołaniowe spotkania młodych, czy ewangelizacje w terenie - to tylko kilka propozycji na wartościowe wakacje w duchu katolickim.
W czasie wakacji niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się piesze pielgrzymki na Jasną Górę, w których wędruje ok. 250 tys. osób rocznie.
"Dieta cud!" - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych (MSSM) w Dębowcu, które odbędzie się w dniach 10-14 lipca br. W planach wyjazdu znajdują się m.in. konferencje i koncerty zespołów grających muzykę z tzw. „przekazem”. Zaplanowano także spotkania w grupach, gdzie młodzi będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem życiowym oraz marzeniami. Codziennie przeżywana Eucharystia stanowić będzie serce każdego dnia.
Celem inicjatywy jest zaproponowanie młodzieży dobrego i głębokiego przeżycia czasu wakacji. - To dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości. To dla młodych możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie i poznać nowych Przyjaciół Jezusa i Maryi i naładować swoje duchowe akumulatory - czytamy na stronie internetowej MSSM.
Organizatorem wyjazdu jest Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. To już 30. edycja MSSM. Do Dębowca na MSSM co roku przyjeżdża młodzież z parafii saletyńskich i diecezjalnych z całej Polski. Uczestnikami są także młodzi z Niemiec, Belgii, Francji, Słowacji, Ukrainy, Czech, a nawet ze Szwecji.
Spotkanie Młodych skierowane jest do osób od 15 roku życia lub do tych, którzy ukończyli 2. klasę gimnazjum.
W tym samym czasie, w dniach 10-14 lipca, pod hasłem "Smak nawrócenia" rozpocznie się Spotkanie Młodych w Wołczynie. Jego celem jest promocja wartości chrześcijańskich. Głównym organizatorem jest brat Artur Borkowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
- Smak Nawrócenia to Smak Bożej Miłości, której chcemy doświadczyć wraz z uczestnikami XXIII Spotkania Młodych w Wołczynie. Zostaniemy zapakowani do wehikułu czasu i cofniemy się o 800 lat w przeszłość. Poznamy św. Franciszka, którego historia nawrócenia pozostaje aktualna do dziś - zachęcają pomysłodawcy zjazdu, na który co roku przybywa ok. 1000 osób.
Jest to spotkanie młodzieżowe, może w nim uczestniczyć każdy kto ukończył drugą klasę gimnazjum, młodsi uczestnicy mogą jednak napisać do organizatorów z prośbą o możliwość uczestnictwa.
Co roku od ponad 20 lat w trzecim tygodniu lipca, łąka przy klasztorze w Hermanicach rozkwita kolorowymi namiotami i rozbrzmiewa głośnym śmiechem dzieci. A dzieje się tak za sprawą corocznego Spotkania Rodzin i Narzeczonych, które w tym roku odbędą się od 9 do 16 lipca.
- Zakochani, narzeczeni, małżeństwa - wszyscy razem spotykają się, by posłuchać mądrych porad życiowych p. Jacka Pulikowskiego oraz jego licznych gości. Odbywają się tu wykłady i warsztaty, jest czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, a także na spotkania przy stole - zapewniają organizatorzy.
Spotkania te mają również formę kursu przedmałżeńskiego. Obejmują naukę Naturalnych Metod Planowania Rodziny, poradnię rodzinną i inne zajęcia dla par. Uczestnicy mogą otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego. Małżeństwa mają możliwość powierzenia dzieci powyżej trzeciego roku życia pod opiekę wychowawców, zapewnioną przez organizatorów Spotkania.
Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA zaprasza na Festiwal Życia - spotkanie adresowane do młodzieży oraz rodzin z małymi dziećmi, które odbędzie się w dniach 24-30 lipca. Motto wydarzenia brzmi: "Antyhejt - bądź dobry jak chleb".
W planach Festiwalu organizatorzy przewidują, m.in. dzień sportu, konferencje, warsztaty, pokaz filmu "Wszystko będzie dobrze", modlitwę o uzdrowienie, ewangelizacyjną grę plenerową.
Odbędzie się również impreza "antyhejt" z grillem i biesiadą. Gośćmi specjalnymi będą: Jan Mela - polski podróżnik i działacz społeczny, bp Antoni Długosz - biskup senior archidiecezji częstochowskiej i Tomasz Budzyński - polski wokalista rockowy, malarz i poeta.
Rekolekcje ludzi kultury – pełne spotkań, muzyki, dyskusji i konferencji, pod nazwą Sfera Chwały Festiwal 2017, odbędą się w dniach 29 czerwca - 4 lipca w Starym Sączu. Program wydarzenia oprócz konferencji, wypełniony jest muzycznym uwielbieniem i wspólną modlitwą.
Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Muza Dei. Od kilku lat Festiwal gromadzi coraz większą liczbę osób z zawiązanych z kulturą chrześcijańską. Wydarzenie nabiera także charakteru międzynarodowego.
Wakacyjnych inicjatyw katolickich w ciągu wakacji odbędzie się dużo więcej. Wspomnieć tu można np. kołobrzeską Przystań z Jezusem czy Ewangelizację Nadmorską, zwaną „Ewangelizacją na Żebraka”, która potrwa od 17 do 30 lipca. Jej uczestnicy wyruszają na plaże i ulice miast bez jedzenia, pieniędzy ani zapewnionych noclegów, by mówić spotykanym ludziom o Bogu.
Bogatą ofertę przygotowało również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wśród nich m.in.: rowerowy Rajd dla Życia, spotkanie Młynfest w Domu Chleba w Osłej koło Bolesławca czy Spotkanie Młodych w Legnickim Polu.
W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
ar / Warszawa