Kard. Dziwisz w Hałcnowie: wciąż musimy walczyć o duchową wolność

„Choć żyjemy dziś w wolnym kraju, nieustannie musimy się starać o duchową wolność, by nie zniewalały nas nałogi, złe przyzwyczajenia i grzechy” – mówił kard. Dziwisz w sanktuarium MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Kard. Stanisław Dziwisz, 2 lipca przewodniczył uroczystościom w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Tradycyjnemu odpustowi z okazji święta Nawiedzenia NMP towarzyszyło błogosławieństwo małych dzieci i matek oczekujących potomstwa. Liczni wierni dziękowali dziś także za wyniesienie hałcnowskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej, w pierwszą rocznicę ogłoszenia i dokonania tego aktu.

W homilii emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że imię Maryi „zostało na zawsze wpisane w rodowód Jezusa Chrystusa”, a słowa z Magnificat – „błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia” – wyjaśniają, dlaczego Matka Chrystusa doznaje tak wielkiej czci w Kościele.

Duchowny zwrócił uwagę, że hałcnowska Pieta pozwala uświadomić sobie ogrom miłości Boga do człowieka; że Bóg tak bardzo umiłował świat, iż Jego Jednorodzony Syn złożył za ludzkość wielką ofiarę. „Powinniśmy zastanowić się, jaka powinna być nasza odpowiedź na gest tej bezgranicznej miłości. Jedno jest pewne: na miłość Zbawiciela, na widok Jego przebitego serca, na widok Jego martwego ciała spoczywającego w ramionach Matki, jedyną odpowiedzią powinna być miłość naszych wrażliwych i wdzięcznych serc” – zaznaczył i nawiązał do historii kultu cudownej figury Matki Bożej Bolesnej z Hałcnowa.

Podkreślił, że jej finałem była koronacja Matki Bożej Hałcnowskiej 26 września 1993 roku. Aktu koronacji dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski papieskimi koronami, poświęconymi wcześniej przez Jana Pawła II.

„Święty Jan Paweł II cieszył się w Watykanie z aktu koronacji. Przecież bliska jego sercu była wspólnota parafialna w Hałcnowie, którą wielokrotnie odwiedził. Pamiętamy, że poświęcił tu trzy dzwony w 1973 roku, a kilka lat później, we wrześniu 1977 roku, a więc rok przed wyborem na Stolicę Piotrową, poświęcił tutejszą odnowioną świątynię. Pamiętam te wydarzenia, bo towarzyszyłem metropolicie krakowskiemu w jego służbie Kościołowi krakowskiemu” – wspomniał i zauważył, że Kościół w Polsce doczekał „wyzwolenia z kajdan bezbożnej i materialistycznej ideologii, która nie zdołała zniszczyć duszy narodu polskiego”.

Kardynał podkreślił, że choć „dziś żyjemy w wolnym kraju, nieustannie musimy się starać o duchową wolność, by nie zniewalały nas nałogi, złe przyzwyczajenia i grzechy”.

„Musimy odbudowywać w nas samych i wokół nas prawdziwą wolność ducha, prawdziwe dobro, troskę o nasze małżeństwa i rodziny, o nasze dzieci i młodzież, bo dzieło ewangelizacji nigdy się nie kończy i jest skierowane do każdego nowego pokolenia. Musimy stale odbudowywać i umacniać zręby polskiego społeczeństwa kierującego się ewangelicznymi wartościami prymatu Boga, godności osoby ludzkiej, wzajemnego braterstwa i solidarności” – dodał.

Na koniec duchowny zachęcił, by odnowić miłość i posłuszeństwo wobec Jezusa, Syna Bożego i Syna Maryi. „Powiedzmy dzisiaj Jemu i Jej, co dyktuje nam wdzięczne serce. Poprośmy również o błogosławieństwo z wysoka św. Jana Pawła II, wywodzącego się z podbeskidzkiej ziemi. Niech on nam pomoże otwierać Chrystusowi na oścież drzwi naszych serc, naszych rodzin i środowisk. Niech nasze serca biją w rytmie Serca Zbawiciela i Niepokalanego Serca Maryi, Jego Matki” – zaapelował.

Po procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła kardynał udzielił indywidualnych błogosławieństw małym dzieciom i matkom oczekującym potomstwa. Wcześniej wręczył parafialne nagrody „Pro laborem ad Dei Gloriam”(Za pracę na chwałą Bożą).

Specjalne dyplomy i statuetkę hałcnowskiej Piety otrzymali: ks. Tomasz Związek, ks. Tomasz Sander oraz popularyzator dziejów Halcnowa i tutejszej świątyni Władysław Mirota.

Tradycyjny odpust hałcnowski i błogosławieństwa dzieci oraz matek oczekujących potomstwa to wielowiekowa tradycja, która przetrwała do dziś.

Świątynię, która jest znanym sanktuarium maryjnym na Podbeskidziu, papież Franciszek podniósł w sierpniu 2015 roku do godności bazyliki mniejszej, a uroczystość ogłoszenia tego aktu, odbyła się 2 lipca ub. roku pod przewodnictwem nuncjusza papieskiego abp Celestino Migliore.

Kościół w Hałcnowie jest pierwszym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, który otrzymał takie wyróżnienie.

rk / Bielsko-Biała


Zdjęcie: Bielsko-Biała Hałcnów Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej autor: D T G, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama