Wał-Ruda: studenci z całej Polski u bł. Karoliny

Modlitwa nas jednoczy - mówią stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przebywający na obozie studenci z całej Polski dziś odwiedzają Wał-Rudę i Zabawę, czyli miejsca związane z bł. Karoliną.

Trwa dzień skupienia dla ok. siedmiuset osób. Jak mówią jego uczestnicy, taki dzień jest im potrzebny, bo więcej czasu mogą przeznaczyć na modlitwę. Dziś modlili się m.in. za ofiary wypadków drogowych.

"Studia to trudny czas i łatwo można pogubić się w życiu. Dlatego ważne, żeby nie być samemu. Jako stypendyści chcemy otaczać się ludźmi, którzy wyznają podobne wartości" - powiedział Paweł.

Studenci modlili się wspólnie m.in. podczas Drogi Krzyżowej idąc szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Wielu z nich pierwszy raz było w tym miejscu.

"Dobrze, że będąc na obozie możemy zwiedzić miejsca, w których dokonywały się wielkie rzeczy. Cisza tego miejsca sprzyja wyciszeniu. Mimo że pochodzę z Małopolski nigdy tutaj nie byłam. Nie wiem za dużo o bł. Karolinie" - powiedziała Paulina, która studiuje w Warszawie.

Młodzi modlili się także przy sarkofagu bł. Karoliny w Zabawie. Obok indywidulanych próśb i podziękowań była też modlitwa za ofiary wypadków. Obok sanktuarium bł. Karoliny znajduje się bowiem pomnik, który upamiętnia ludzi, którzy zginęli w wypadkach, dlatego o tej intencji pamiętają odwiedzjący Zabawę.

W piątek młodzież zgromadzi się na tzw. "szczycie” stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Tarnowie. Będzie dyskusja o programie stypendialnym i przyszłości Fundacji. Jednym z zagadnień będzie również sposób prezentacji osoby i nauczania św. Jana Pawła II szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Gościem wydarzenia będzie aktor Dariusz Kowalski, odtwórca roli ojca bł. Karoliny w filmie "Zerwany kłos”.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

eb / Wał-Ruda


Zdjęcie: Zabawa sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny autor: Przykuta - Przykuta, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao