Rusza akcja #PolskaPielgrzymuje

Tysiące zdjęć, materiałów wideo i relacji z pielgrzymek do miejsc świętych będzie można zobaczyć na Facebooku i na Twitterze. Jest to pierwsza akcja, która w jednym miejscu gromadzi relacje z całej Polski.

Do udziału w akcji #PolskaPielgrzymuje zachęca Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymowanie jest naszą narodową tradycją, która swój najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, kiedy to kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają do Częstochowy – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w homilii na rozpoczęcie pielgrzymki poznańskiej, która wyruszyła jako jedna z pierwszych, 6 lipca.

Dzięki akcji #PolskaPielgrzymuje setki tysięcy osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymkach, będą mogły choć trochę poczuć ich atmosferę i włączyć się duchowo. ​​

Na Facebooku materiały publikowane będą na specjalnym profilu Polska Pielgrzymuje, natomiast na Twitterze z hashtagiem #PolskaPielgrzymuje. To relacje nie tylko z tradycyjnych pieszych pielgrzymek, ale także biegowych, rowerowych czy rolkowych. Internauci mogą publikować również zdjęcia z zagranicznych wakacyjnych pielgrzymek.

– Chcemy budować wspólnotę pielgrzymującego Kościoła – podkreślił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając – podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu – do włączenia się w akcję. Przypominał, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem do „Domu Ojca”. – Chcemy wykorzystać media społecznościowe jako narzędzie – także w wymiarze duszpasterstwa ewangelizacyjnego – dodawał.

Jak poinformował paulin o. Dariusz Laskowski na Jasną Górę przychodzi rocznie około 4,5 miliona pielgrzymów. – Teraz, chociaż pielgrzymki są mniejsze liczebnie, idzie ich o wiele więcej – zauważył, porównując współczesne pielgrzymowanie do tego sprzed lat. Najwięcej pielgrzymów idzie w pielgrzymkach z Warszawy i Krakowa.

Swój pielgrzymi plecak spakowała podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Karolina Błażejczyk. Jak mówiła, zabiera do niego tylko to, co jest niezbędne. Znajdą się tam: bluza albo kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, lekki kubek i łyżka oraz znaczek i książeczka pielgrzyma, a także kilka kartek i długopis do zapisywania modlitewnych intencji. – Plecak musi być wygodny i mieć szerokie ramiona – radziła.

Ci, którzy na pielgrzymkę nie pójdą, w każdej chwili mogą włączyć się w pielgrzymkę duchową, modląc się w domu lub nawiedzając kościół, kaplicę lub kapliczkę. O łączność między pielgrzymami duchowymi, a tymi, którzy są fizycznie na pielgrzymim szlaku chodzi również w akcji #PolskaPielgrzymuje na Facebooku i Twitterze.

 – Udział w pielgrzymce, to przede wszystkim wielkie przeżycie duchowe, możliwość pogłębienia wiary i doświadczenia wspólnoty z innymi ludźmi. Ale to także zmaganie z trudami drogi: zmęczeniem, odciskami na stopach, złą pogodą, czy niekomfortowymi warunkami noclegowymi – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Możemy podzielić się tym wszystkim także w mediach społecznościowych, a tym samym umożliwić duchowy udział tym, którzy nie mogą pielgrzymować – zachęca.

– Kościół nie zamyka się na współczesne trendy obecne w Internecie, ale chce z nich umiejętnie i mądrze korzystać, bo jak mówi św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówi.

Akcja #PolskaPielgrzymuje potrwa do 26 sierpnia, czyli do głównych uroczystości związanych z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jeśli inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem Internautów, zostanie przedłużona.

BP KEP / episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama