Sprawa kard. Pella i Kościół w Australii

Dlaczego w internecie jedyne informacje o Kościele w Australii dotyczą pedofilii, jak naprawdę wygląda Kościół w tamtym rejonie świata i o co chodzi w sprawie kard. George'a Pella - mówił w programie Temat Dnia ks. Tadeusz Przybylak SChr.

Gościem Tematu Dnia był ks. Tadeusz Przybylak SChr, duszpasterz Polonii w Australii, który w rozmowie z Magdaleną Korzeniewską opowiedział, jak wygląda Kościół katolicki w tamtym rejonie świata i tłumaczył, dlaczego w internecie jedyne informacje o Kościele w Australii dotyczą pedofilii.

- Jestem w Australii 34 lata. Kościół australijski przeżywał problemy w latach 70/80. Później zaczął się rozwijać, przybyło powołań kapłańskich. Kościół pokonał sprawę tego kryzysu, ale w między czasie, zwłaszcza w ostatnich dziesięciu latach głównie media podnosiły problem pedofilii w Kościele katolickim - stwierdził ks. Przybylak.

- Ostatnia sprawa kardynała Pella jest związana z tym, że ponieważ on jasno głosił naukę Kościoła, wyraźną, zdrową, stąd też media jego i innych biskupów bardzo złośliwie napastowały - dodawał.

Według niego, "Kościół australijski ma piękne akcje, żyje i się rozwija". Pytany o to, skąd biorą się takie medialne ataki na kościół australijski, mówił:

- To się rozpoczęło jeszcze w latach 90. Wtedy ks. George Pell został biskupem pomocniczym w Melbourne. Jako młody biskup wyraźnie mówił lobby gejowskiemu, że trzeba być wiernym Chrystusowym. Trzeba mieć świadomość, że i w Kościele katolickim również są tego typu lobby. Trudny moment przeżył wtedy, kiedy został arcybiskupem Melbourne. Lobby stworzyło pewną prowokację - tłumaczył.

- To był moment zwrotny, że napadnięto na arcybiskupa Melbourne. W mediach zaczęto przedstawiać go w złym świetle - podkreślał.

- Gdy osiągnął wiek prawie emerytalny, papież Franciszek nominował go do Komisji finansowej Watykanu i wtedy odczytano to, jako awans tego nielubianego kardynała i arcybiskupa. Specjalna komisja pojechała do Rzymu. Wyszedł z tego obronną ręką. Teraz następna sprawa jest osobista - dodawał.

Gość Tematu Dnia opowiedział również jak wygląda duszpasterstwo w Australii:

- Australia jest krajem misyjnym, ponieważ wielu kapłanów pracuje na misjach, pracują w tych bardzo odległych miejscach, poza wielkimi skupiskami miast. W Zachodniej Australii polscy Salwatorianie pracują tam od 25 lat i tam ewangelizują. Niektórzy nawet pracują wśród Aborygenów - mówił.


Salve TV to Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej.


Źródło: Karolina Zaremba, Salve TV 

Facebook/Salve TV

« 1 »

reklama

reklama

reklama