Święty Krzyż: nocne czuwanie pielgrzymów ze Wspólnot dla Intronizacji NSPJ

Ponad tysiąc osób ze Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów z 30 polskich diecezji uczestniczyło w nocy 14/15 września w czuwaniu na Świętym Krzyżu.

W ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego uczestnicy nocnego czuwania modlili się w intencji wynagradzającej za grzechy Panu Jezusowi i Matce Bożej, a także za Ojczyznę i rządzących, o rozwój Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce i świecie oraz o pokój na świecie. 

Czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie poprowadził biskup senior Edward Frankowski, który przewodniczył także o godz. 23. Eucharystii koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów.

W homilii biskup dziękował za wytrwałość i poświęcenie, za ducha modlitwy, którym żyją członkowie wspólnot, że z wielką gorliwością pielgrzymują każdego roku na Święty Krzyż, aby w uroczystość Podwyższenia Chrystusowego Krzyża modlić się w blasku relikwii drzewa, na którym umarł Chrystus dla naszego Zbawienia.

- Jest Was co raz więcej. Wspólnota się rozrasta. Przez Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa mamy okazję przybliżać miłość Boga w rodzinach, parafiach, miejscach pracy. Czynicie wszystko, aby zanieść Jezusa w swoich sercach innym ludziom. A jak wiemy zagrożenia są bardzo wielkie. Wiemy co dzieje się na świecie. Szczególnie na zachodzie Europy. Jak wielu nie chce przyjąć mądrości Krzyża, Ewangelii i Przykazań Bożych. Robią wszystko, aby Boga wymazać z przestrzeni publicznej. Ustanawiają prawa, ustawy, uchwały zagrażające rodzinie i naszej przyszłości. Także nie brak tych, którym przeszkadzają starsi, schorowani – mówił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa, takie ruchy świeckich jak Wspólnoty dla Intronizacji mają za zadanie czynić ten świat bardziej Jezusowym, Bożym.

- Jeśli Jezus zakróluje w rodzinach, we wspólnotach, w przestrzeni publicznej, politycznej – to będzie miłość. Świat będzie bardziej Boży. Pamiętajmy, że sami nic nie zrobimy. Wpatrujmy się w serce Jezusa – dobroci i miłości pełne. Nasze serca kształtujmy na wzór serca Jezusowego – bez tej Miłości ukrzyżowanej nic nie osiągniemy dobrego. Trzeba nam przyjąć postawę bł. księdza Jerzego Popiełuszki, którego 70. rocznicę urodzin dziś wspominamy. Zło dobrem zwyciężajmy. Nieśmy zgodę, pojednanie i nadzieję. O tych prawdach przypominamy sobie zawsze, kiedy spoglądamy na Krzyż – apelował bp Edward Frankowski.

Uczestnicy czuwania modlili się także podczas nabożeństwa Drogę Krzyżowej. Odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Modlitewne czuwanie zakończyła poranna Eucharystia celebrowana przez ks. Stanisława Olszówkę – diecezjalnego opiekuna Wspólnot dla Intronizacji NSPJ diecezji sandomierskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż


Zdjęcie: Swiety Krzyz klasztor, autor: Jakub Hałun, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama